VÄLKOMMEN PÅ ÖVNING | KURSER | BILDGALLERI | GÄSTBOK | MEDLEMSSIDA | NOTARKIV | ANSLAGSTAVLAN | SPELMANSSTÄMMOR | KONTAKTA OSS | LÄNKAR | BUTIKEN
  TIMRÅ SPELMÄNS MUSIKARKIV  
GALLERIMENY
Visa alla kategorier

Musikvideo
Inspelningar
Visor övriga
Trad & ospec Spelmän
Instrumentbyggare
Övrigt
Abrahamsson Tåss-Abraham, Järvsjö Häl
Abrahamsson John, Njurunda Med
Abrahamsson Otorgs-Kaisa, Bergsjö Häl
Abrahamsson Walfrid Spel-Walle, Stöde Med
Ahlin Einar, Bergsbo Strängnäs Söd
Ahlman Ernst, Tynderö Med
Almgren Paulus Myrås-Pålle Viken Torp Med
Andersson A Årsunda Gäs
Andersson Gössa Anders, Orsa Dal
Andersson Ingemar, Hudiksvall Häl
Andersson Klockar-, Johan August, Dorotea Lap
Andersson Spess-Jon, Åmot Ockelbo Gäs
Andersson Karl, Loftahammar Små
Andersson Karls Anders Boda Dal
Andersson Lång Anders Haverö Med
Andersson Höök Olle, Rättvik Dal
Andersson Stig, Grimslöv Små
Annell Oscar, Lidensboda Med
Apelgren Carl Fredrik, Bollnäs Häl
Arnqvist Manfred, Ljusvattnet Väb
Arnqvist Manne Ljusvattnet Väb
Aronsson Kris Karl, Leksand Dal
Baumgarten Carl Leonard von, Roma Got
Bergman Abraham Östavall Med
Bengtlars Selim, Malung Dal
Bengtsson Allan
Berglund Towa Sundsvall Med
Bergsman Jonas Erik, Ljusdal Häl
Bergström Manne Ljusdal Häl
Berndt Carl-Eric Lund Skå
Berndtsson Per Joel Skäralid Skå
Bernth Johan, Alnö Med
Bertilsson Lars-Olov Bollnäs Häl
Billsmon Gunnar Vallsta Häl
Björklund Nils Simas-Nicke, Myssjön Vigge Med
Blank Anders, Rättvik Dal
Blom John Stockholm Sto
Blom Mattias, Bjuråker Häl
Blomberg Petter, Sättna Med
Blomfeldt Hjalmar Stor Tuna Dal
Blomqvist (bröderna) Sävast Väb
Bohlin August, Broberget Habo Upp
Borell Jan, Fjäl Timrå Med
Borg Erik SpelBorgen, Indal Med
Brännlund Arvid, Ragunda Jäm
Brännlund Enok, Stöde Med
Brännlund Jonas, Bispgården Jäm
Brännlund Kjell, Hammarstrand Jäm
Bunse Kerstin, Järfälla Sto
Burman Spel-Viktor Karl Viktor, Ljusvattnet Väb
Bäckström Magnus Falun Dal
Böhlén Joel, Lidensboda Med
Börtas Hans, Rättvik Dal
Carstedt Emil Stensele Väb
Dahlberg August, Stöde Med
Dahlberg Helmer, Njurunda Med
Dahlberg Karl Jonas Njurunda Med
Dahlgren Bror Skåne
Dahlgren Konstantin, Gnarp Häl
Dahlgren Ragnar, Röde Gnarp Häl
Dahlkvist Leo, Norrbärke Dal
Dahlfors Hans, Ore Dal
Danielsson Lekatt Mats, Tibble Leksand Dal
Danielsson Viktor, Njurunda Med
Donat Sven, Höreda Små
Dragsten Herbert, Mockfjärd Dal
Dyrsmeds Påhl-Olle, Östbjörka Rättvik Dal
Edberg Per Helgum Sollefteå Ång
Edström Erik, Skedvik Attmar Med
Ekberg John Östersund Jäm
Ekberg Olof Johan, Östby Ånge Med
Ellström Janne, Forsa Häl
Englund Erik, Sönneråsen Bispgården Jäm
Engman Pelle, Jarvsö Häl
Enström Johan, Enånger Häl
Eriksson Anders, Mellansel Ång
Eriksson Axel, Hällesjö Bräcke Jäm
Eriksson Erik Olof, Hammarstrand Jäm
Eriksson Grop Olle Malung
Eriksson Gunnar, Timrå Med
Eriksson Hjalmar Säbrå Ång
Eriksson Holmfrid Bäsksele Vilhelmina Lap
Eriksson Johan Krok-Johan, Hudiksvall Häl
Eriksson Lena, Njurunda Med
Eriksson Per Gunnar Umeå Väb
Eriksson Per Erik, Järfälla Sto
Eriksson Petters Erik, Rättvik Dal
Eriksson Röjås Erik, Boda Dal
Eriksson Torbjörn, Ånn Jäm
Eriksson Vinback-Erik, Arbrå Häl
Eriksson Åke Gäddede Jäm
Ersson Carl Byss-Calle, Bössa Östanå Upp
Ersson Erik Spel-Erik, Torp Med
Ersson Jan Gulamålaviten, Gålarmåla Upp
Falk Gullik Alfred, Alby Med
Falk Anders
Falk Nils Erik Borgsjö Med
Ferner Folke, Sundsvall Med
Fernmalm Erik O´lars, Järvsjö Häl
Fors Pelle, Rönö Vikbolandet Öst
Forsberg E. P. Hucksjöåsen Hällsjö Jäm
Forsberg Ragnar, Enånger Häl
Forslin Helge Östersund Jäm
Forslin Lars Erik, Stöde Med
Frank Bruno, Näsviken Häl
Fredin Nils Mårten, Burs Got
Fredriksson Lars, Vallsta Arbrå Häl
Frid Nils Graninge Ång
Frisell Anders, Mockfjärd Dal
Frölander Ulrika, Vännäs Väb
Fyhr Elisabet, Estenberg Mora Dal
Gerdin Erik, Järkvissle Med
Granlund Jonas Jonke Vigge Stöde Med
Green Owe, Säffle Vär
Gulliksson Gullik Spel-Gulle, Borgsjö Med
Gustavsson Ingolf Härryda Ble
Göransson Anton, Haverö Med
Göras Leif, Orsa Dal
Hagström Eskil, Malungen NH Häl
Hall Johan, Arbrå Häl
Hall Jon-Erik, Fjusnäs Hassela Häl
Halvarsson Halvar, Oviken Jäm
Halvarsson Olof Petter, Liden Med
Halvarsson Rudolf, Fränsta Med
Hamrén Sven, Hammarstrand Jäm
Hansson Karns Hans, Orsa Dal
Hansson Slunk Hans, Bingsjö Dal
Hansson Plog Anders Lerdal Rättvik Dal
Hansson Timas Hans, Ore Dal
Hansson Jöns Jonas, Boda Dal
Hansson Karl, Matfors Med
Hedberg Elias, Sundsjö Jäm
Hedin Tjädur Jonas Boda Dal
Hedlund Nils G Bollnäs Häl
Hedlund Vilhelm, Enviken Dal
Hendriksson Andreas Lotjärn Stöde Med
Hjukström Frans Sandsjönäs Sorsele Lap
Hjärp Erik, Bingsjö Dal
Holmberg Jonas, Ljustorp Med
Holmgren Fritz Lövberg Vilhelmina Lap
Hult Lars dy, Undersvik Häl
Hult Alsén Per Hultkläppen, Bergsjö Häl
Hägglund Lars-Erik, Tynderö Med
Hällgren Lars. Renfors Väb
Hällström Anders Kalix Nob
Härdelin Thore d.ä., Delsbo Häl
Härdelin Tore dy, Delsbo Häl
Högberg Bert, Bergeforsen Med
Högerberg Anton, Viken Ånge Med
Höglin Jonas, Högen Liden Med
Höglund Johan Th, Sundsvall Med
Höglund Nils Olof, Liden Med
Högblom (Hammarbergs) Hans, Höö Torsåker Gäs
Högström Sven Estersmark Väb
Hörnlund Hinke, Holm Med
Inge Axel, Guldsmedshyttan Västmanland
Isaksson Arne, Resele Ång
Jansson Wikström Vingel-Anders Sjösveden Häl
Jansson Lars-Erik,
Jansson Olof, (1927-1993)Hov Östervåla Upp
Jernberg Karl Gustav, Österbybruk Upp
Johansson Bosse, Matfors Med
Johansson Brodd Albin, Vika Dal
Johansson Frid Daniel, Bergsjö Häl
Johansson John Werner Burliden Burträsk Väb
Johansson Sune, Vännäs Väb
Johansson Sören Dorotea Lap
Johansson Tord Ösmo Sto
Jonasson Ola, Hotagen Jäm
Jonsson Grubb Anders Bryggarn, Bjuråker Häl
Jonsson Jon Hurra-Olles Janne, Torp Med
Jonsson Knaft-Jonke Jonas, Lycksele Lap
Jonsson Nils Nirs-Jonas, Hällnäs Väb
Jonsson Lapp-Nils Nils, Offerdal Jäm
Jonsson Ollas Olov, Rättvik Dal
Jonsson Olle From-Olle, Järvsjö Häl
Jonsson Olof Jönsagubben, Undersvik Häl
Jularbo Carl, Jularbo Gäs
Järnberg Pelle Alfta Häl
Jönsson Jöns Spel-Jöns, Stöde Med
Jönsson Lumiainen Per Lomjansgutten, Gräsmark Väb
Kallberg Edvard, Österström Med
Karlsson Konrad Överklinten Robertsfors Vab
Karlsson Monika, Tävelsås Små
Karlsson Thorsten, Sundsvall Med
Kindström Einar, Hassela Häl
Knutes Jonas, Enviken Dal
Källman Johan Edvin Östanbo Sandarne Häl
Källman Manfred Tynderö Med
Lager Carl, Gryttby Upp
Lagergren Helmer, Matfors Med
Lagerqvist Carl, Malmberget Nob
Lans Ola, Sjörup Skåne
Larsson Göran, Hamre Matfors Med
Larsson Helmer, Bergsjö Häl
Larsson Henning, Gullgård Med
Larsson Herman Skellefteå Väb
Larsson Viksta-Lasse Johan Leonard, Viksta Upp
Larsson Lars Malmyr, Alfta Häl
Larsson Lejsme Per, Malung Dal
Larsson Martin, Nianfors Häl
Lidzell Jonas Alfred, Sillre Liden Med
Lidzell Nils, Sillre Liden Med
Lidzell Olof Liden Med
Lindblom Vilhelm Indal Med
Lindgren Conrad, Sättna Med
Lindmark Christer, Ramvik Ång
Lindqvist Folke Östersund Jäm
Lindström Johan Spelpojken, Tåsjö Jäm
Lindström Sten, Bispgården Jäm
Lindström Åsa, Gotland
Liv Jon-Petter, Stöde Med
Ljung Erik Kusen, Delsbo Häl
Ljunglöf Karl-Ove, Hassela Häl
Lodin Albin, Sköle Matfors Med
Lovén Göte Orsa Dal
Lundberg Ard Skellefteå Väb
Lundberg Ingemar, Ilsbo Häl
Lunddahl Karl Kalle, Boden Nob
Lundmark Rudolf, Malå Lap
Lundqvist Eva, Brunflo Jäm
Lundqvist Gösta, Tierp Gäs
Lundqvist Lillebil, Avesta Dal
Lundstedt Katarina, Hassela Häl
Lång Andreas, Nyhem Ovansjö Borgsjö Med
Lööf Erik, Wallsta Arbrå Häl
Majström Per, Maj Njurunda Med
Manneberg Allan Nacka Sto
Mattsson John Erik, Rätansbyn Jäm
Mattsson Olle, Nordanede Med
Mellberg Olof, Flygge Liden Med
Moberg Kristina, Sundsjö Jäm
Moraeus Kalle, Orsa Dal
Moraeus Olle, Orsa Dal
Moraeus Per-Erik Perra, Orsa Dal
Mårtensson Alexander Rossön Jäm
Mårtensson Arne Dorotea Väb
Nahlin Jonas, Östersund Jäm
Niklasson Niklas Borås VäG
Nilsson Erik Ås Jäm
Nilsson Myr-Hans, Myra Alfta Häl
Nilsson Helmer Tuna Med
Nilsson Tage, Hudiksvall Häl
Norberg Elis, Liden Med
Nord Alfred, Lotjärn Stöde Med
Nordell Erik Iggesund Häl
Nordén Olof d.ä. Utomskog Arbrå Hä
Nordensson Helmer, Byn Liden Med
Nordgren Axel Delsbo Häl
Nordin Hilding, Forsa Häl
Nordlander Petrus, Ljustorp Med
Nordlund Roland, Alfta Häl
Norén Eugenia Boden Nob
Normalm Ture, Gällö Jäm
Nyberg Pelle, Nordingrå Ång
Nyholm August, Delsbo Häl
Nyhus Sven, Röros Nor
Nyland Jonas, Skästra Järvsjö Häl
Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Nystedt Fritz, Lycksele Lap
Näsberg Sören Sundsvall Med
Näslund Anselm Stugun Jäm
Näslund Bertil, Alnö Med
Näslin Rickard, Östersund Jäm
Olovsson Bengt Robertsfors Väb
Olsson Anders Lill-Back, Galven Gäs
Olsson Tulpans Anders, Alfta Häl
Olsson Emil, Uppsala Upp
Olsson Erik Snickar-Erske, Ovanåker Häl
Olsson Gunnar, Matfors Med
Olsson Pers Hans, Rättvik Dal
Olsson Pekkos Helmer, Bingsjö Dal
Olsson Hjort-Anders, Bingsö Dal
Olsson Magnus Manne, Brunnmyra Bollnäs Häl
Olsson Jonas, Galven Gäs
Olsson Jonas Järvsjö Häl
Olsson Korp-Erik Hassela Häl
Olsson Laggar Anders, Boda Dal
Olsson Nils, Sundsvall Med
Olsson Näs-Erik Ovanåker Häl
Olsson Olof Bolls-Olle, Knisslebo Häl
Olsson Lillback Olov, Galven Gäs
Olsson Ols-David Njutånger Häl
Olsson Pers Erik, Östbjörka Rättvik Dal
Olsson Pers Olof, Östbjörka Rättvik Dal
Olsson-Blå Olof, Blånn-Olle, Västgärde Rättvik Dal
Orre Gunnar, Älvdalen Dal
Orre Lars, Älvdalen Dal
Oskarsson Kristian, Björkede Kall Jäm
Person Sandström Olof, Gäddede Jäm
Persson Göras-Anders, Östbjörka Rättvik Dal
Persson Erik Östloning Indal Med
Persson Långbacka-Jan, Rasbo Upp
Persson Jon Pusten, Rogsta Häl
Persson Jonas Pipar-Jonke, Norrbo Häl
Persson Julius, Kölsillre Med
Persson Jöns, Borgsjö Med
Persson Lars Geting-Lasse, Söräng Bollnäs Häl
Persson Per, Skog Söderhamn Häl
Persson U Örträsk Lycksele Nob
Pettersson Calle, Njurunda Med
Pettersson Fredrika, Hassel Attmar Med
Pettersson Gustaf Alnö Med
Pettersson Per August, Sollefteå Ång
Pettersson Svante, Lärbro Gottland
Reistad Susan Alfta Häl
Renman Ulla-Britt, Harrseleforsen Väb
Rimström Erik Rimsen, Östansjö Häl
Rosenberg Anders Gustaf, Nora Söd
Rudin Anders Ryssmo-Ante, Stöde Med
Rådberg Joel, Sandviken Gäs
Röjås Jonas, (Boda) Härnösand Ång
Rönnlund Erik, Rö Högsjö Ång
Rönnlund Walfrid, Rö Högsjö Ång
Rönnqvist Alfred, Åsarna Jäm
Röst Per Viktor Offerdal Jäm
Sahlin Helge, Sundsvall Med
Sahlström Eric, Tobo Upp
Sahlström Kalle, Tobo Upp
Salomonsson Karl Alfshög Halland
Samuelsson Börjes-Olle, Rättvik Dal
Schelén Ragnar Stockholm Söd
Schenell Pelle, Gnarp Häl
Scott Albin, Sundsvall Med
Selander Blind-Pelle Bergsjö Häl
Sjöblom Thore, Vännäs Väb
Sjögren Karl Gustav Strängnäs Söd
Sjöström Arvid Lainejaur Malå Väb
Sjöström Ivar, Hörnsjö Nordmaling Väb
Skog Lina, Liden Med
Skoglund i Långskog Med
Skoglund Jonas, Tierp Upp
Smedberg Gösta, Selånger Med
Smedberg Henry Selånger Med
Stenberg Erik Långviken Skellefteå Väb
Strand, Frans August, Urshult Småland
Strandberg Erik, Jormvattnet Jäm
Strid Hjalmar Burträsk Väb
Ström Erik Ström-Erske, Undersåker Jäm
Strömberg August, Jät Små
Strömstedt Hans, Sundsvall Med
Sundberg Algot, Tynderö Med
Sundberg Einar Tynderö Med
Sundelin Johannes, Resele Ång
Sundelin Oscar, Resele Ång
Sundin Anders Ante Lyngsten Matfors Med
Sved Carl, Delsbo Häl
Svedin Per Erik, Nyland Njurunda Med
Svensson Pelle, Trönö Häl
Svensson Staffan Strömsund Jäm
Svensson Åke Sibbarp Skåne
Säbb John. Vikarsbyn Rättvik Dal
Söderberg Leif, Timrå Med
Söderqvist Gustav
Söderlundh Bror Axel Lille-Bror Sto
Söderqvist Adolf Mangskog Vär
Thorsell Elon, Tallåsen Häl
Thorn Ivar, Bergvik Häl
Thillberg Edvin, Hälsingtuna Häl
Tillberg Erke, (Erik Thellberg)
Tillman Olof, Dala-Floda Dal
Trondson Verner, Haverö Med
Tysk Wilhelm, Rättvik Dal
Törnblom Johan August, Skog Häl
Törnlund Lars, Tönnånger Skog Häl
Ulander Åke Ramsås Älandsbro Ång
Unander Karl, Kväcklingen Liden Med
Wahlman Hans Pajas, Alfta Häl
Wallin Cylon, Valö Upp
Wallinder Olof, Själstuga Häl
Wallman Mats, Saxdalen Ludvika Dal
Vedin Andrev Med
Weiland John Södertälje Söd
Wernberg Evert, Sundsvall Med
Wernberg Gösta, Sundsvall Med
Wernberg Verner, Sundsvall Med
Wesslén Mats, Överlövsta Upp
Westberg Per-Arne , Enånger Häl
Westlin Rune Älvdalen Dal
Westling Bertil, Enånger Häl
Westling Ejnar Ljusdal Häl
Vestman Sven Ljustorp Med
Wiberg Agneta Timrå Med
Widman Karl Oskar Kusmark Väb
Widmark Oskar, Kusmark Väb
Viklund Carl Åsele Lap Väb
Viklund Einar, Stöde Med
Viklund Johan, Hullsjön Med
Viklund Karin, Hög Häl
Viklund Ragnvald Söråker Med
Viklund Sven, Stöde Med
Wiksten, Böle Råneå Nob
Vikström Gustav, Torp Med
Wågberg Jan Timrå Med
Åhman Hans, Näsåker Ång
Åkerman Lars Niclas, Hemse Got
Åkerström Sven, Forsa Häl
Åsbrink Bengt, Skog Häl
Ählander Herman Torsboda Med
Älander Hjalmar, Kammartjärn Ång
Öberg Karl Öråker Sundsvall Med
Öhlund Lars-Erik Hässjö Med
Öhman Nils, Holm Med
Ölund Johan, Bjurholm Väb
Öst Carl Häl
Öst Erik, Stockholm Sto
Öst Jon-Erik, Meselefors Nob
Öst Viktor, Bergsjö Häl
Österberg Karl Håkanstå Sundsvall Med
Östlund Nelly, Rossberga Dal
ALPLÄNDERNA
DANMARK
FINLAND
IRLAND
NORGE
USA
ÅLAND
Dalarna
Gotland
Gästrikland
Hälsingland
Jämtland
Lappland
Medelpad
Norrbotten
Skåne
Småland
Stockholm
Södermanland
Uppland
Västerbotten
Västergötland
Västmanland
Ångermanland
Östergötland
 Musikvideo
Favoritpolskan av Ante Sundin Lo Stode Med
 Inspelningar
Älvdansen efter Joel Böhlén Liden Med
Astas Brudmarsch av Ragnar Dahlgren
Hästbytarvalsen efter Karl Olof Olsson, Överbilla
Järnpipan polska efter Wilhelm Lindblom
Krokforsen Polska av Gunnar Olsson Matfors Med
Kvarngubben Polska efter Ante Sundin Attmar Med
Polska A moll av J. A. Lidzell Liden Med
Polska efter Per Lindström -
Polska efter Walfrid Rönnlund
Vals efter Manne Nylander
 Visor övriga
Attmarsvisan efter Clara Larsson Med
Bordsvisa från Södra Finnskog
En kvällsvisa Melodi A Tjärnblom Text Th Lindström Med
Staffansvisa från Orust (Jul)
Vallåt Visa efter Ingrid Annell Indal Med
Visa från Östbjörka Den blomstertid nu kommer Trad Rättvik Dal
 Trad & ospec Spelmän
Å herre Gud nå je var brud, Polska Trad Boda Dal
Åsksmällen Polska efter Göras Olle Rättvik Dal
Ängsklockan Vals av Gunnar Olsson Dal
Anders-Orsa-Valsen Trad. Väb
Anna-Lottas hambo av John-Erik Johansson
Anne-Mi Hambo-Mazurka av Olle Nord
Brännvinslåt, gånglåt Trad Rättvik Dal
Brudkronan Vals Trad Orsa Dal
Brudmarsch av Per Hellstedt Trad
Brudmarsch från Norrbotten Trad Nob
Brudvals från Jorm trad (efter Erik Eriksson) Jäm
Bytt-Lasses Brudmarsch trad efter Bytt-Lasse Hassela Häl
Diger-Jankes Vals eftr Johan Persson Tuna Med
Erik Isaks Polska Trad Bergsjö Häl
Festvals Okändt upphov
Finn-Påls polska Trad Åsele Lap
Fyr Anders stjuls, Trad Rättvik Dal
Göingekadriljen Trad Skåne
Glada Nisses Hambo Trad. norra Häl
Grönsommarlåten Polska Trad.
Hållbergspolskan Trad Boda Dal
Hambopolska Trad från Boda Dal
Kadrilj från Vitaby efter Pehr Jakobsson
Karbasen Polska Trad
Karl-Adamsafallet Polska av Gösta Wikström
Kråkvalsen eller Fredriks Vals från Viksjö Ång
Kumliens Polska Trad. Närke
Lapp-Nisses slängpolska Trad Enånger Häl
Lyckners Brudmarsch Trad. Gäs
Morajärven Vals Trad Häl
Mungalåten Gånglåt Trad Upp
Näckens Polska efter Spel Jöns
Norsjö-polskan Trad Norsjö Väb
Pila-Brittas schottis Trad. södra Hälsingland
Polka efter Erik och Hugo Forsberg Nob
Polka från Rommehed Borlänge Dal
Polkett från Bingsjö, Trad Bingsjö Dal
Polska (3:an) från Haverö Trad. Med NT11
Polska efter Per Lindström
Polska från Boda Trad Dal
Polska från Gusum
Polska från Stigtomta efter Appelqvist Eneby Söd
Polska från Valsjön Trad.
Polska Tåsjö 3:an, Trad Ång
Rättvikarnas Gånglåt Trad Rättvik Dal
Ransäterpolka Trad Värmland
Rosenstjälken marsch av/efter Johan Karlson Ljusvattnet Väb
Södra Dalarna Polska efter Mattses Anders Norman
Sarkofagen Trad.
Schottis från Bingsjö. trad
Schottis från Frykerud Trad Kil Vä
Schottis från Kall trad efter Ellika Frisell Jäm
Schottis från Lillpite Trad. Piteå Nob
Senpolska från Själevad Ång
Skänklåt från Dala-Järna Trad.
Skänklåt från Haverö Trad Med NT11
Smålandspolska Carl Gustf Roos Små
Snoa från Rötviken Trad.
Solingsvalsen Trad Boda Dal
Sparv-Fars Polska Trad Rättvik Dal
Spel-Alberts hambo efter J P Nyström
Spel-Jontes Gånglåt Trad Häl
Spelmansvals från Trönö, trad Häl
Spel-Nisses vals, trad Malmberget Nob
Svärdsjöpolska Trad Dal
Sved Jans Polkett, trad
Sved Jans Polkett, trad Dal
Vårkänslor gånglåt av Eskil Hedbom
Vals efter Orr Jonas Häl NT11
Vals från Gärdebyn efter Gahn Ekkils (Rättvik) Dal
Vals från Vilhelmina Trad Lappland
 Instrumentbyggare
Anton Hammarström Fagervik Timrå Med
 Övrigt
O du saliga, i folkviseton för övning
Das klinget so herrlich, av W.A. Mozart
En Sommarpsalm av Lars-Erik Jansson Upplands-Väsby Sto
Fåglarna vid bäcken av Robert Stoltz
Gåvan av Helge Sahlin Med
Menuett av J.S.Bach
Ninotchka från filmen med Greta Garbo
O Du Saliga Psalm
Pianopottpuri på folkmusiklåtar Arr: Anders Gustav Rosenberg Nora Väs
Ständchen av Franz Schubert
Vårens fåglar av W A Mozart
 Abrahamsson Tåss-Abraham, Järvsjö Häl
Gånglåt efter Tåss-Abraham Abrahamsson Järvsjö Häl
 Abrahamsson John, Njurunda Med
Gånglåt D-dur av John Abrahamsson Njurunda Med
Polska A-dur av John Abrahamsson Njurunda Med
Polska G-dur av John Abrahamsson Njurunda Med
Polska Gm av John Abrahamsson Njurunda Med
Slängpolska av John Abrahamsson Njurunda Med
Vals i gammal stil av John Abrahamsson Njurunda Med
 Abrahamsson Otorgs-Kaisa, Bergsjö Häl
Blåfinskan Polska av Otorgs-Kaisa Abrahamsson, Bergsjö Häl
Elin Frids gånglåt av Otorgs-Kaisa Abrahamsson Bergsjö Häl
 Abrahamsson Walfrid Spel-Walle, Stöde Med
Vals F-dur av Spel-Walle Walfrid Abrahamsson Stöde Med
 Ahlin Einar, Bergsbo Strängnäs Söd
Bergsbodrömmar Vals av Einar Ahlin Bergsbo Strängnäs Söd
 Ahlman Ernst, Tynderö Med
Polska efter Ernst Ahlman Tynderö Med
Polska från Tynderö efter Ernst Ahlman Med
 Almgren Paulus Myrås-Pålle Viken Torp Med
Polska Dm efter Paulus "Myrås.Pålle" Almgren Torp Med
Polska från Torp efter Paulus Myrås-Pålle Almgren Torp Med NT11
 Andersson A Årsunda Gäs
Årsundavalsen efter A Andersson Årsunda Gäs
 Andersson Gössa Anders, Orsa Dal
Lorichspolska efter Gössa Anders Andersson Orsa Dal
 Andersson Ingemar, Hudiksvall Häl
Gånglåt Brudmarsch av Ingemar Andersson Hudiksvall Häl
 Andersson Klockar-, Johan August, Dorotea Lap
Sigrids polska av Johan Klockar-Andersson, Dorotea Lap
 Andersson Spess-Jon, Åmot Ockelbo Gäs
Dans på kolbotten Polska efter Spess-Jon Andersson Ockelbo Gäs
 Andersson Karl, Loftahammar Små
Polska Dm/F av Karl Andersson Lofthammar Små
Polska från Loftahammar eft Karl Andersson Små
 Andersson Karls Anders Boda Dal
Karls Anders Polska i F-dur, Andersson Boda Dal
 Andersson Lång Anders Haverö Med
Polsk efter Anders Andersson Lång Haverö Med
 Andersson Höök Olle, Rättvik Dal
Polska efter Höök Olle Andersson Rättvik Dal
 Andersson Stig, Grimslöv Små
Nyckelhålet Schottis av Stig Andersson Grimslöv Små
 Annell Oscar, Lidensboda Med
Lidens Brudmarsch efter Oscar Annell Lidensboda Med
Trettondagslåt av Oscar Ahnell Lidensboda Med
Vandringslåt Gånglåt efter Oscar Annell Liden Med LI1011
 Apelgren Carl Fredrik, Bollnäs Häl
Gammal Polkett av Carl Fredrik Apelgren Bollnäs Häl
Hälsingevalsen nr 2 av C F Apelgren Bollnäs Häl
Lill-Karin Vals av C F Apelgren Bollnäs Häl
 Arnqvist Manfred, Ljusvattnet Väb
Mannes F-dursvals av Manfred Arnqvist Ljusvattnet Väb
Mannes polska av Manfred Arnqvist Ljusvattnet Väb
Vals från Burträsk efter Manfred Arnqvist Ljusvattnet Väb
Vals på Furuborg av Manne Arnqvist Ljusvattnet Väb
 Aronsson Kris Karl, Leksand Dal
Kers Lars Brudmarsch efter Kris Karl Aronsson Leksand Dal
 Baumgarten Carl Leonard von, Roma Got
Baumgartens polska av Carl Leonard von Baumgarten, Roma Got
 Bergman Abraham Östavall Med
Polska A-moll efter Abraham Bergman Östavall Med Me0a
 Bengtlars Selim, Malung Dal
Selims gånglåt av Selim Bengtlars Malung Dal
 Bengtsson Allan
Fjällvinden Snoa av Allan Bengtsson Här
 Berglund Towa Sundsvall Med
Daggkåpan, polska av Tova Berglund Sundsvall Med
Kärleksförklaring till Jimmy, vals från Fredsgatan av Tova Berglund Sundsvall Med
Lektagen, vals av Tova Berglund Sundsvall Med
Schottis nerför trappan av Tova Berglund Sundsvall Med
Singelpolska av Tova Berglund Sundsvall Med
Tovas Lillpolska av Tova Berglund Sundsvall Med
Vals i DA av Tova Berglund Sundsvall Med
 Bergsman Jonas Erik, Ljusdal Häl
Surbrunnspolskan av Jonas Erik Bergsman Ljusdal Häl
 Bergström Manne Ljusdal Häl
Berga-Pelles brudpolska efter Manne Bergström Ljusdal Häl
 Berndt Carl-Eric Lund Skå
Spelmansschottis av Carl-Eric Berndt Lund Skåne
 Berndtsson Per Joel Skäralid Skå
Stenestadsmarschen av Per Joel Berndtsson Skäralid Skå
 Bernth Johan, Alnö Med
Polska efter Johan Bernth Alnö Med
 Bertilsson Lars-Olov Bollnäs Häl
Beudmarsch till Anki av Lars-Olov Bertilsson Bollnäs Häl
 Billsmon Gunnar Vallsta Häl
Karolina Gånglåt av Gunnar Billsmon Vallsta Häl
 Björklund Nils Simas-Nicke, Myssjön Vigge Med
Brudpolska efter Nils Simas-Nicke Björklund Med
Mosjökäringa Polska efter Nils Simas-Nicke Björklund, Vigge Med
Stödevalsen efter Simas-Nicke Björklund Vigge Med Me0a
Vallpolska efter Simas-Nicke Björklund Myssjön Vigge Med
Vals (sa.NN) efter Nils Simas-Nicke Björklund Vigge Med
Vals F-dur efter Nils Simas-Nicke Björklund Myssjön Vigge Med
 Blank Anders, Rättvik Dal
Knipens Polska Pelikan efter Anders Blank Rättvik Dal
 Blom John Stockholm Sto
I vinternatten av John Blom Stockholm Sto
 Blom Mattias, Bjuråker Häl
Bondvals efter Mattias Blom Bjuråker Häl
Polska från Knaggälve efter Mattias Blom Bjuråker Häl
Polska G-dur (2) efter Mattias Blom Bjuråker Häl NT11
Polska G-dur efter Mattias Blom Bjuråker Häl
Skänklåt efter Mattias Blom Bjuråker Häl NT11
 Blomberg Petter, Sättna Med
D-dur Vals efter Petter Blomberg Sättna Med
Gånglåt (Järnbärarlåten) efter Petter Blomberg Med Me0a
Kållar-Antes Polska efter Petter Blomberg Med
Polsk G-dur av Petter Blomberg Sättna Med NT11
Polska (1) efter Petter Blomberg Sättna Med
Polska (2) efter Petter Blomberg Sättna Med
Polska (3) efter Petter Blomberg Sättna Med
Polska (4) efter Petter Blomberg Sättna Med
Stordalsvalsen av Petter Blomberg Sättna Med
 Blomfeldt Hjalmar Stor Tuna Dal
Tuvängsvalsen av Hjalmar Blomfeldt Stora Tuna Dal
 Blomqvist (bröderna) Sävast Väb
Hambopolska från Sävast efter bröderna Blomqvist Sävast Väb
 Bohlin August, Broberget Habo Upp
Bonapartemarschen efter August Bohlin Habo Upp
Korntorkaren Gånglåt av August Bohlin Habo Upp
Midsommarvals av August Bohlin, Habo Upp
Polkett efter August Bohlin Habo Upp
Ryttarmarsch efter August Bohlin Habo Upp
Vals efter August Bohlin Broberget Habo Upp
 Borell Jan, Fjäl Timrå Med
Julias Dopvals av Jan Borell Fjä Med
Kaffepauspolskan av Jan Borell Fjäl Timrå Med
Kristinas Vals av Jan Borell Fjäl Timrå Med
Polska A-moll av Jan Borell Fjäl Timrå Med
Vals på Björkberget av Jan Borell Fjäl Med
Vid gärdsgår´n Vals av Jan Borell och Birgitta Norrgård
 Borg Erik SpelBorgen, Indal Med
Vals efter Erik SpelBorgen Borg Indal Med Me0a LI1011
 Brännlund Arvid, Ragunda Jäm
Polkett efter Arvid Brännlund Ragunda Jäm
 Brännlund Enok, Stöde Med
Spelmanstrall Gånglåt av Enok Brännlund Stöde Med
 Brännlund Jonas, Bispgården Jäm
Kom som du är! Vals av Jonas Brännlund Bispgården Jäm
 Brännlund Kjell, Hammarstrand Jäm
Polska eft Kjell Brännlund Hammarstrand Jäm
 Bunse Kerstin, Järfälla Sto
Barkarby Brudmarsch av Kerstin Bunse Järfälla Sto
 Burman Spel-Viktor Karl Viktor, Ljusvattnet Väb
Kadrilj efter Spel-Viktor Burman Ljusvattnet Väb
 Bäckström Magnus Falun Dal
Ungerska Järnvägens Polkett av M Bäckström Falun Dal
 Böhlén Joel, Lidensboda Med
Älvdansen Polska efter Joel Böhlen Lidensboda Med
Ängoms Gånglåt av Joel Böhlen Lidensboda Med
Avsked från Ängom av Joel Böhlén Lidensboda Med
D-dur polska av Joel Böhlen Liden Med
D-moll polska av Joel Böhlén Med
Eivor Vals av Joel Böhlén Lidensbida Med
Gammalvals av Joel Böhlén, Liden Med
Hej vad det går, Polkett av Joel Böhlen Med
Hem till Ängom Gånglåt av Joel Böhlén Lidensboda Med
Kalaspolska av Joel Böhlén Lidensboda Med
Långsjönäsvalsen efter Joel Böhlén Lidensboda Med
Lillbäcken av Joel Böhlén Lidensboda Med
Rotstrandsnacken Polska av Joel Böhlén Med
Schottis på Ängom av Joel Böhlén Lidensboda Med
Solglitter över Indalsälven Vals av Joel Böhlén Lidensboda Med
Trolldansen Polska av Joel Böhlén Lidensboda Med
 Börtas Hans, Rättvik Dal
Trollpolska efter Hans Börtas Rättvik Dal
 Carstedt Emil Stensele Väb
Låten överom kvinten eft Emil Carstedt Stensele Väb
Schottis efter Emil Carstedt Stensele Väb
 Dahlberg August, Stöde Med
Gånglåt efter August Dahlberg Stöde Med
Jan-Anners Antes Gånglåt efter August Dahlberg Stöde Med
 Dahlberg Helmer, Njurunda Med
Polska A-dur efter Helmer Dahlberg Njurunda Med
 Dahlberg Karl Jonas Njurunda Med
Polska A-dur efter Karl Jonas Dahlberg Njurunda Med
 Dahlgren Bror Skåne
Vals G-dur av Bror Dahlgren Skåne
 Dahlgren Konstantin, Gnarp Häl
Tuna Gånglåt av Konstantin Dahlgren Gnarp Häl
Vi Ljungan vals av Konstantin Dahlgren Gnarp Häl
 Dahlgren Ragnar, Röde Gnarp Häl
Astas Brudmarsch av Ragnar Dahlgren Gnarp Häl
Leif o Ehrnas Brudmarsch av Ragnar Dahlgren Gnarp Häl
 Dahlkvist Leo, Norrbärke Dal
Norrbärke Gånglåt av Leo Dahlkvist Norrbärke Dal
 Dahlfors Hans, Ore Dal
Sammeles Annas brudpolska av Hans Dahlfors Ore Dal
 Danielsson Lekatt Mats, Tibble Leksand Dal
Lekatt Mats gånglåt av Lekatt Mats Danielsson Leksand Dal
 Danielsson Viktor, Njurunda Med
Gånglåt efter Viktor Danielsson Njurunda Med
 Donat Sven, Höreda Små
Polska D-dur av Sven Donat Små
Polska efter Sven Donat Höreda Små
 Dragsten Herbert, Mockfjärd Dal
Vals av Herbert Dragsten Mockfjärd Dal
 Dyrsmeds Påhl-Olle, Östbjörka Rättvik Dal
San Franciscovalsen av Påhl-Olle Dyrsmeds Rättvik Dal
Trettondagslåten av Påhl-Olle Dyrsmeds Rättvik Dal
 Edberg Per Helgum Sollefteå Ång
Ådals-Hambo av Per Edberg Helgum Sollefteå Ång
 Edström Erik, Skedvik Attmar Med
C-dur Polska efter Erik Edström Attmar Med
G-dur Polska efter Erik Edström Attmar Med
G-moll Polska efter Erik Edström Attmar Med
Schottis efter Erik Edström Attmar Med
Slängpolska efter Erik Edström Attmar Med
Slängpolska G-dur (2) efter Erik Edström Attmar Med
Vals C-dur efter Erik Edström Attmar Med
 Ekberg John Östersund Jäm
Munspelshambo av John Ekberg Östersund Jäm
Optandstrall, Hambo av John Ekberg Östersund Jäm
Sensommarkväll vid Ljungan, Vals av John Ekberg Östersund Jäm
 Ekberg Olof Johan, Östby Ånge Med
Menuett av O J Ekberg, Östby Ånge Med
Polska av O J Ekberg Östby Ånge Med
 Ellström Janne, Forsa Häl
Ofärne Gånglåt av Janne Ellström Forsa Häl
 Englund Erik, Sönneråsen Bispgården Jäm
Mjölnar Anderssons polska efter Erik Englund Bispgården Jäm
Polska (1) efter Mikaels Isak eft Erik Englund Bispgården Jäm
Polska efter Mikaels Isak eft. Erik Englund Bispgården Jäm
Vårlåt Gånglåt av Erik Englund Sönneråsen Bispg Jäm
 Engman Pelle, Jarvsö Häl
Månsken över Kramstatjärn, Vals av Pelle Engman Järvsö Häl
 Enström Johan, Enånger Häl
Enånger 1:an Polska av Johan Enström Enånger Hä
Enånger 2:an Polska av Johan Enström Enånger Hä
Gånglåt från Hemrå av Johan Enström Enånger Häl
Häxgny Polska av Johan Enström Enånger Hä
Julpolska av Johan Enström Enånger Häl
Morsk-Andreas Gånglåt efter Johan Enström Enånger Häl
Polska Bb 3:an av Johan Enström Enånger Häl
Trollet i skäkten (variant) efter Johan Enström Enånger Häl
 Eriksson Anders, Mellansel Ång
Helenas Brudvals av Anders Eriksson Mellansel Ång
Saras polska av Anders Eriksson Mellansel Ång
 Eriksson Axel, Hällesjö Bräcke Jäm
Vals från Hällesjö efter Axel Eriksson Hällesjö Jäm
 Eriksson Erik Olof, Hammarstrand Jäm
Hälsning till Ragunda Gånglåt av E O Eriksson Hammarstrand Jäm
Lilltösen, Vals av Erik O eriksson Hammarstrand Jäm
Logsväng, Hambo av E.O. Eriksson Hammarstrand Jäm
Ragundastämman Gånglåt av EO Eriksson Hammarstrand Jäm
Vallpojken Gånglåt av Erik Olof Eriksson Hammarstrand Jäm
Vals på Blidö av Erik Olof Eriksson Hammarstrand Jäm
 Eriksson Gunnar, Timrå Med
25 års Jubilums vals Gunnar Eriksson Med
Bogård´s Polska av Gunnar Eriksson Med
Fars (Höger Eriks) Polska av Gunnar Eriksson Med
Fjäl-Polska av Gunnar Eriksson Timra Med
Gamm`Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Gammal Dans Polska Gunnar Eriksson Timrå Med
Gammelvallen Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Gränsbygden Polska Gunnar Eriksson Timrå Med
Gunnarin Ähtärin Sottis (schottis) av Gunnar Eriksson Timrå Med
Helvetesbäcken Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Hembygden Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Hemlängtan Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Hemvägen Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Konjus-Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Låslåten Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Längtan Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Laxsjöns vågor Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Leja-Schottis av Gunnar Eriksson Timrå Med
Lill-Polskan Gunnar Eriksson Med NT11
Livsglädje Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Med glädje, Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Notdraget Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Otta-Låten Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Per-Ivans Storpolska av Gunnar Eriksson Med
Per-Ors Valsen Gunnar Eriksson Med
Rolands Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Så är´e´ Polska av Gunnar Eriksson Med
Socken-Träffen Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Solglitter i vågor Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Spelmans-Schottis Gunnar Eriksson Timrå Med
Spelmansträffen Gånglåt Gunnar Eriksson Timrå Med NT11
Staafa-Pers Polska Gunnar Eriksson Timrå Med
Timråmarschen Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Torparlåten Gånglåt av Gunnar Eriksson Timrå Med
Trollkvarnen Polska Gunnar Eriksson Timrå Med
Vårglädje Polska av Gunnar Eriksson Timrå Med
Väståkers-Polska Gunnar Eriksson Timrå Med
 Eriksson Grop Olle Malung
Polska av Grop Olle Eriksson Malung Dal
 Eriksson Hjalmar Säbrå Ång
Schottis efter Hjalmar Eriksson Säbrå Ång
 Eriksson Holmfrid Bäsksele Vilhelmina Lap
Midsommarnatta Vals av Holmfrid Eriksson Vilhelmina Lap
Min harpa Polska av Holmfrid Eriksson Vilhelmina Lap
 Eriksson Johan Krok-Johan, Hudiksvall Häl
Hallbosväng Hambo av Krok-Johan Eriksson, Hudiksvall Häl
Norrbo Brudmarsch av Krok-Johan Eriksson Hudiksvall Häl
Tannavalsen av Krok-Johan Eriksson Hudiksvall Häl
 Eriksson Lena, Njurunda Med
Sistonde Maj Polska Lena Eriksson Njurunda Med
 Eriksson Per Gunnar Umeå Väb
Storpolskan av Per Gunnar Eriksson Umeå Väb
 Eriksson Per Erik, Järfälla Sto
Sillrejänta (Kom å dans mé mej )Hambo av Per Erik Eriksson Järfälla Sto
 Eriksson Petters Erik, Rättvik Dal
C i G Polska efter Petters Erik Eriksson Rättvik Dal
 Eriksson Röjås Erik, Boda Dal
Du är skyldig mig för ladan, Polska ef Erik Röjås Dal
Karls Anders Polska eftr Röjås Erik Eriksson Boda Dal
Vad jag lovar vill jag hålla, Polska eft Röjås Erik Eriksson Boda Dal
 Eriksson Torbjörn, Ånn Jäm
Brudmarsch av Torbjörn Eriksson Ånn Jäm
 Eriksson Vinback-Erik, Arbrå Häl
Brudpolska efter Vinback-Erik Eriksson, Arbrå Häl
 Ersson Carl Byss-Calle, Bössa Östanå Upp
Marsch efter Byss-Calle Ersson Östanå Upp
Polska (25) efter Carl Byss-Calle Ersson Bössa Upp
Skålarna Skänklåt ev Carl Byss-Calle Ersson Östanå Upp
Vals A-moll efter Carl Byss-Calle Ersson Östanå Upp
Vals D-dur efter Carl Byss-Calle Ersson Östanå Upp
 Ersson Erik Spel-Erik, Torp Med
Beväringsmarsch efter Erik Spel-Erik Ersson Torp Med
Polska A-dur efter Spel-Erik Ersson Torp sp av Gullik Falk Med
Polska från Gullgård efter Spel-Erik Ersson Torp Med
Polska G-dur efter Spel-Erik Torp Med sp av Spel-Gulle
Spel-Erik, Polska efter Erik Ersson Torp Med
 Ersson Jan Gulamålaviten, Gålarmåla Upp
Brudmarsch efter Jan Gulamålaviten Ersson Gålarmåla Upp
 Falk Gullik Alfred, Alby Med
Polska (4) i G efter Gullik Falk Med
Polska (Em, G) efter Gullik Falk Alby Med
Polska efter Gullik Falk Svl 163 Med
Polska efter Spel-Gulle, efter Gullik Falk Alby Med Me0a
Polska F-dur efter Gullik Falk, Alby Med
Polska G dur efter Gullik Falk Med
Polska i C efter Gullik Falk Alby Med
Polska i D dur efter Gullik Falk Alby Med
Polska i G moll efter Gullik Falk Alby Med
Polska Menuett efter Gullik Falk Alby Med
Spel-Gulle Polska 2 D-dur efter Gullik Falk Alby Med
Spel-Gulle Polska D-dur efter Gullik Falk Alby Med
Svanpolska efter Gullik Falk spelad av Spel-Gulle Alby Med
Vals F-dur (Spel-Gulle) efter Gullik Falk Alby Med
 Falk Anders
Hästschottis efter Anders Ante Falk Offerdal Jäm
 Falk Nils Erik Borgsjö Med
Borgsjö Kyrkmarsch efter Nils Erik Falk Borgsjö Med
 Ferner Folke, Sundsvall Med
Rondellen Mazurka av Folke Ferner Sundsvall Med
 Fernmalm Erik O´lars, Järvsjö Häl
O´lars-Eriks gånglåt, av O´lars Erik Fernmalm Järvsjö Häl
 Fors Pelle, Rönö Vikbolandet Öst
Gubbstöt, Hambopolkett av Pelle Fors Rönö Vikbolandet
 Forsberg E. P. Hucksjöåsen Hällsjö Jäm
Brudmarsch från Hucksjöåsen eft E P Forsberg Hucksjöåsen Hällsjö Jäm
 Forsberg Ragnar, Enånger Häl
Brors Polska av Ragnar Forsberg Enånger Häl
Ett spelmansminne av Ragnar Forsberg Enånger Häl
Tappers Gånglåt efter Ragnar Forsberg Enånger Häl
 Forslin Helge Östersund Jäm
Gånglåt av Helge Forslin Östersund Jäm
 Forslin Lars Erik, Stöde Med
Beväringsmarsch efter Lars Erik Forslin Stöde Med
 Frank Bruno, Näsviken Häl
Schottis eefter Bruno Frank Näsviken Häl
 Fredin Nils Mårten, Burs Got
Menuett efter Florsen i Brus, N M Fredin Burs Got
Polska F-dur efter Florsen i Burs, Nils Mårten Fredin Burs Got
Skräddarkadriljen efter Florsen i Burs Got
Svanpolska av Nils Mårten Fredin Burs Got
 Fredriksson Lars, Vallsta Arbrå Häl
Bojäntans hemfärd från fäbodvallen av Lars Fredriksson Arbrå Häl
 Frid Nils Graninge Ång
Polska efter Nils Frid Graninge Ång
 Frisell Anders, Mockfjärd Dal
Tansbulåten Gånglåt efter Anders Frisell Mockfjärd. Dal
 Frölander Ulrika, Vännäs Väb
En liten polska till Theo av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Födelsedagshambo av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Flottarlängtan Vals av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Frejas Polska av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Gånglåt D-dur av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Glädjen i topp, hambo av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Glädjevalsen av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Höstvalsen av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Hambopolska av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Hildas Skänklåt av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Kärlekspolskan av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Midsommarnatt Polska av Ulrika Frölander Vännäs Väb
På Hemvägen Schottis av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Tannsjön Polska av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Troy´s schottis av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Ulrikas Polkett av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Vårvalsen av Ulrika Frölander Vännäs Väb
Vals Gm av Ulrika Frölander Vännäs Väb
 Fyhr Elisabet, Estenberg Mora Dal
Fäbodpolska av Elisabet Fyhr Estenberg Mora Dal
Snoa till Doris av Elisabet Fyhr Estenberg Mora Dal
 Gerdin Erik, Järkvissle Med
Fäbodtrall efter Erik Gerdin Järkvissle Med
Hambosväng av Erik Gerdin Järkvissle Med
Logpolka av Erik Gerdin Järkvissle Med
Polska efter Erik Gerdin Järkvissle Med
Sommartrall av Erik Gerdin Järkvissle Liden Med
 Granlund Jonas Jonke Vigge Stöde Med
Polska efter Jonke Granlund Vigge Berg Jäm
 Green Owe, Säffle Vär
Lagmansboda Brudmarsch av Owe Green
 Gulliksson Gullik Spel-Gulle, Borgsjö Med
Polska B-dur efter Gullik Spel-Gulle Gulliksson Borgsjö Med
Polska G-dur efter Spel-Gulle Gulliksson Borgsjö Med
Polska G-moll efter Gullik Spel-Gulle Gulliksson Borgsjö Med
Svanpolska efter Spel-Gulle spelad av Gullik Falk Alby Med
Vals efter Spel Gulle Gulliksson Borgsjå Med
Vals Svl 117 efter Spel-Gulle Gulliksson Borgsjö Med
 Gustavsson Ingolf Härryda Ble
Midsommarhambo av Ingolf Gustavsson Härryda Ble
 Göransson Anton, Haverö Med
Brudlåt från Haverö efter Anton Göransson Med Me0a
 Göras Leif, Orsa Dal
Brudmarsch till Olle och Birgitta av Leif Göras Orsa Dal
Orängsvalsen av Leif Göras Orsa Dal
 Hagström Eskil, Malungen NH Häl
Slängpolska efter Eskil Hagström Malungen NH Hä
 Hall Johan, Arbrå Häl
Dalsjöminnen Vals av Jiohan Hall Arbrå Häl
Midsommarglädje Vals av Johan Hall Arbrå Hä
Polska D-moll av Johan Hall Arbrå Häl
Polska G-dur av Johan Hall Arbrå Hä
Sommarfröjd Polska av Johan Hall Arbrå Hä
 Hall Jon-Erik, Fjusnäs Hassela Häl
Dellens vågor efter Jon-Erik Hall Hassela Häl
Fjusnäsvalsen av Jon-Erik Hall, Hassela Häl
Liv-Anders Polska eefter Jon-Erik Hall Hassela Häl
 Halvarsson Halvar, Oviken Jäm
Gånglåt från Klövsjö av Halvar Halvarsson Oviken Jäm
 Halvarsson Olof Petter, Liden Med
Vals efter Olof Petter Halvarsson Liden Med
 Halvarsson Rudolf, Fränsta Med
Lidenpojkarnas Gånglåt efter Rudolf Halvarsson Fänsta Med
Schottis av Rudolf Halvarsson Fränsta Med
 Hamrén Sven, Hammarstrand Jäm
I Vättabergets skugga Stillavals av Sven Hamrén Hammarstrand Jäm
 Hansson Karns Hans, Orsa Dal
Polska efter Karns Hans Hansson, Orsa Dal
 Hansson Slunk Hans, Bingsjö Dal
Gånglåt efter Slunk Hans Hansson Bingsjö Dal
 Hansson Plog Anders Lerdal Rättvik Dal
Gånglåt av Plog Anders Hansson Lerdal Rättvik Dal
Schottis av Plog Anders Hansson Lerdal Rättvik Dal
 Hansson Timas Hans, Ore Dal
Schottis efter Timas Hans Hansson Ore Dal
Syster eller Pål Eriks Polska efter Timas Hans Hansson Ore Dal
 Hansson Jöns Jonas, Boda Dal
Hambo-Polska efter Jöns Jonas Hansson Boda Dal
Jöns Lars fars polska efter Jöns Jonas Hansson Boda Del
Lasse Hans polska efter Jöns Jonas Hansson Boda Dal
Polska G-dur av Jöns Jonas Hansson Boda Dal
Stockhholmslåten Gånglåt av Jöns Jonas Hansson Dal
 Hansson Karl, Matfors Med
Österströmsvalsen av Karl Hansson Matfors Med
 Hedberg Elias, Sundsjö Jäm
Gånglåt efter Elias Hedberg Sundsjö Jäm
 Hedin Tjädur Jonas Boda Dal
Skålbergslåten Polska av Tjädur Jonas Hedin Boda Dal
Slövagubben Polska efter Jonas Hedin Boda Dal
 Hedlund Nils G Bollnäs Häl
Majas hambo av Nils G Hedlund Bollnäs Häl
 Hedlund Vilhelm, Enviken Dal
Petter i Ala Polska efter Vilhelm Hedlund Enviken Dal
Polska efter Vilhelm Hedlund Enviken Dal
 Hendriksson Andreas Lotjärn Stöde Med
Schottis på vinterstråk efter Andreas Hendriksson Stöde Med
 Hjukström Frans Sandsjönäs Sorsele Lap
Hjukströms Polkett efter Frans Hjukström Sorsele Lap
 Hjärp Erik, Bingsjö Dal
Pelikan "Knipens Polska" efter Erik Hjärp Bingsjö Dal
 Holmberg Jonas, Ljustorp Med
Polska efter Jonas Holmberg Ljustorp Med
 Holmgren Fritz Lövberg Vilhelmina Lap
Fjällgubben Vals av Fritz Holmgren Vilhelmina Lap
Spelmansminnen Vals av Fritz Holmgren Vilhelmina Lap
 Hult Lars dy, Undersvik Häl
Polska efter Lars Hult dy Undersvik Häl
 Hult Alsén Per Hultkläppen, Bergsjö Häl
A-moll polskan efter Per Hultkläppen Hult Alsén Häl
Bergspolskan efter Hultkläppen Bergsjö Häl
Bergspolskan efter Hultkläppen Bergsjö Häl
Brännvinspolska efter Per Hult Alsén Bergsjö Häl
Gånglåt efter Per Hultkläppen Hult Alsén (variant OV) Bergsjö Häl
Hultkläppens Sorgelåt, efter Per Hult Alsén Bergsjö Häl
Polska (friarpolskan) efter Hultkläppen Per Hult Alsén Bergsjö Häl
Polska (Fri-Daniel) efter Hultkläppen Per Hult Alsén Bergsjö Häl
Polska Dm efter Per Hultkläppen Hult Alsén Bergsjö Häl
Polska D-moll efter Per Hultkläppen Hult Alsén Häl
Polska efter Hultkläppen uppt av A. Hägg Bergsjö Häl
Tigerpolskan av Per Hultkläppen Hult Alsén Häl
Vals Dm/D (L) eft Per Hultkläppen Hult Alsén Bergsjö Häl
Vals Dm/F (H)eft Per Hultkläppen Hult Alsén Bergsjö Häl
 Hägglund Lars-Erik, Tynderö Med
Strömmingspolskan efter Lars-Erik Hägglund Tynderå Med
 Hällström Anders Kalix Nob
Lena´s Vals av Anders Hällström Kalix Nob
 Hällgren Lars. Renfors Väb
Burträsk Brudmarsch av Lars Hällgren Renfors Väb
 Härdelin Thore d.ä., Delsbo Häl
Burmans Polska efter Thore Härdelin d.ä. Delsbo Häl
Vals a-dur av Thore Härdelin Delsbo Hä
 Härdelin Tore dy, Delsbo Häl
Lyckomarschen av Tore Härdelin dy Delsbo Häl
 Högberg Bert, Bergeforsen Med
65-an,Gånglåt av Bert Högberg Bergeforsen Med
Menuett i C av Bert Högberg Bergeforsen Med
Mitt i livs valsen, av Bert Högberg Bergeforsen Med
 Högerberg Anton, Viken Ånge Med
Brudmarsch av Anton Högerberg Viken Ånge Med
Wasapolskan av Anton Högerberg Ånge Med
 Höglin Jonas, Högen Liden Med
Brudmarsch efter Jonas Höglin Liden Med
Gånglåt (2) från Liden efter Jonas Höglin Liden Med NT11
Gånglåt från Liden efter Jonas Höglin Liden Med LI1011
 Höglund Johan Th, Sundsvall Med
Polska D-dur efter Johan Th Höglund Sundsvall Med
Vals Gm efter Johan Th Höglund Sundsvall Med
 Höglund Nils Olof, Liden Med
Storpolska från Liden efter Nils Olof Höglund Med
 Högblom (Hammarbergs) Hans, Höö Torsåker Gäs
Polska efter Hammarbergs Hans, Höö Torsåker Gäs
 Högström Sven Estersmark Väb
Hambo efter Sven Högström Estersmark Väb
Schottis efter Sven Högström Estersmark Väb
 Hörnlund Hinke, Holm Med
Hin Håles Polska av Hinke Hörnlund, Holm Med
Schottis från Holm eller Hinkes Schottis efter Hinke Hörnlund Holm Med LI1011 NT11 Me0a
 Inge Axel, Guldsmedshyttan Västmanland
Brudmarsch efter Axel Inge Guldsmedshyttan Väm
 Isaksson Arne, Resele Ång
Gånglåt av Arne Isaksson Resele Ång An0a
 Jansson Wikström Vingel-Anders Sjösveden Häl
Vingel-Anders Vals efter Anders Jansson Wikström Sjösveden Häl
 Jansson Lars-Erik,
Sillresommar av Lars-Erik Jansson
 Jansson Olof, (1927-1993)Hov Östervåla Upp
Brudvals av Olof Jansson Östervåla Upp
Timrå Brudmarsch av Olof Jansson Östervåla Upp
 Jernberg Karl Gustav, Österbybruk Upp
Bellmans polska efter Gustav Jernberg Österbybruk Upp
Polska D-moll efter Gustav Jernberg Österbybruk Upp
 Johansson Bosse, Matfors Med
Åkarbrasan,mazurka av Bosse Johansson Matfors Med
Brudmarsch av Bosse Johansson Matfors Med
Hällsjösnoa av Bosse Johansson Matfors Med
Hasselavägen Polska av Bosse Johansson Matfors Med
På Åstagården av Bosse Johansson Matfors Med
På Torkarlsberget, gånglåt av Bosse Johansson Matfors Med
Rännöbäcken Polska av Bosse Johansson Matfors Med
 Johansson Brodd Albin, Vika Dal
C-dursvalsen av Brodd-Albin Johansson Vika Dal
En Speldosa Vals av Brodd Albin Johansson Vika Dal
Gullbolåten Gånglåt av Brodd Albin Johansson Vika Dal
Hökmolåten Vals av Brodd Albin Johansson Vika Dal
Holsbyvalsen av Brodd-Albin Johansson Vika Dal
Midsommartrall Gånglåt av Brodd Albin Johansson Dal
På skogsstigen Gånglåt av Brodd Albin Johansson Dal
Vika Brudmarsch av Brodd Albin Säterdalen Dal
 Johansson Frid Daniel, Bergsjö Häl
Polkett efter Daniel Frid Johansson, Bergsjö Häl
 Johansson John Werner Burliden Burträsk Väb
Brudvals från Ljusvattnet efter J W Johansson Burträsk Väb
Vårbäckens polska av John W Johansson Burträsk Väb
 Johansson Sune, Vännäs Väb
Polska av Sune Johansson Vännäs Väb
 Johansson Sören Dorotea Lap
Dorotea-polskan efter Sören Johansson Dorotea Lap
 Johansson Tord Ösmo Sto
Tåsjösteppen av Tord Johansson Ösmo Sto
 Jonasson Ola, Hotagen Jäm
Hotagens Brudmarsch av Ola Jonasson Hotagen Jäm
 Jonsson Grubb Anders Bryggarn, Bjuråker Häl
Delsbopolska efter Anders Bryggarn Jonsson Bjuråker Häl
Polska C-dur efter Anders Bryggarn Jonsson Bjuråker Häl
Polska G-dur av Grubb Anders (Bryggarn) Jonsson Häl
Senpolska efter Anders Jonsson Bjuråker Häl
 Jonsson Jon Hurra-Olles Janne, Torp Med
Polska F-dur after Hurra-Olle-Janne Jonsson Torp Med
 Jonsson Knaft-Jonke Jonas, Lycksele Lap
Vals efter Knaft-Jonke Jonsson Lycksele Lap
 Jonsson Nils Nirs-Jonas, Hällnäs Väb
Sirapsbacken Polska av Nils Jonsson Hällnäs Väb
Vals (orgelakomp) efter Nils Jonsson Hällnäs Väb
 Jonsson Lapp-Nils Nils, Offerdal Jäm
Åtta Taktar´n, Lapp-Nils polska efter Kristian Oscarsson
Lapp-Nils Polska d-moll, Nils Jonsson Offerdal Jäm
Lapp-Nils Polska G-dur, Nils Jonsson Offerdal Jäm
Polska (Svl 99) efter Lapp-Nils Jonsson Offerdal Jäm
Vals A-dur efter Lapp-Nils Jonsson Offerdal Jäm
 Jonsson Ollas Olov, Rättvik Dal
Gärdsjö Brudmarsch av Ollas Olov Jonsson Rättvik Dal
 Jonsson Olle From-Olle, Järvsjö Häl
12:an Polska efter Olle From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Brudmarsch av From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
D-mollpolskan efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Dunderbergs storpolska efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
En sup till Polska av From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
From-Olles sista komp. Polska From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Knuss-Olles Livstycke Polska av From-Olle Jonsson Häl
Korvagna, Polska efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska C-dur efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska C-dur(2) efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska D-dur efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska D-dur(2) efter From Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska G-dur efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Polska SL720 av From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Skansenpolskan efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
Vals efter From-Olle Jonsson Järvsjö Häl
 Jonsson Olof Jönsagubben, Undersvik Häl
Vals efter Olof Jönsagubben Jonsson Undersvik Häl
 Jularbo Carl, Jularbo Gäs
Hälsingepolska efter Carl Jularbo, Jularbo Gäs
 Järnberg Pelle Alfta Häl
Järnbergs-Pelles vals av Pelle Järnberg Alfta Häl
 Jönsson Jöns Spel-Jöns, Stöde Med
Polska A-dur efter Spel-Jöns Jönsson Stöde Med
 Jönsson Lumiainen Per Lomjansgutten, Gräsmark Väb
A-dursvals efter Per Lomjansgutten Jönsson Väb
Kavaljersvals efter Per Lomjansgutten Jönsson Väb
Tobaksvalsen av Per Lomjansgutten Jönsson Lumiainen Gräsmark Väb
 Kallberg Edvard, Österström Med
Polska efter Edvard Kallberg österström Med
Slängpolska C-dur efter Edvard Kallberg österström Med
 Karlsson Konrad Överklinten Robertsfors Vab
Schottis från Erlandstorp efter Konrad Karlsson Väb
 Karlsson Monika, Tävelsås Små
Bengts Vals av Monika Karlsson Tävelsås Små
 Karlsson Thorsten, Sundsvall Med
Djupdalsvalsen av H Larsson o T Karlsson Med
Gånglåt D-dur av Thorsten Karlsson Sundsvall Med
Hubergsträffen Gånglåt av Th. Karlsson Med
Nyårsgåvan tilläggnad Nils Olsson av T Karlsson Med
Polska C-dur av Thorsten Karlsson Sundsvall Med
 Kindström Einar, Hassela Häl
Böljelek Vals av Einar Kindström Hassela Häl
Bröllopsgånglåt av Einar Kindström Hassela Hä
Glentitt Polska av Einar Kindström Hassela Häl
Lillstintans visa av Einar Kindström Hassela Häl
Midsommartrall Gånglåt av Einar Kindström Hä
Midsommartrall Gånglåt av Einar Kindström Hä
Midsommarvaka på Älvåsen Vals av Einar Kindström Hä
Norrländsk Sommarnatt Visa av Einar Kindström Hassela Häl
 Knutes Jonas, Enviken Dal
Vägen till Dalstugan Gånglåt av Jonas Knutes Enviken Dal
 Källman Manfred Tynderö Med
Vals efter Manfred Källman, Tynderö Med
 Källman Johan Edvin Östanbo Sandarne Häl
Östanbomarschen av Johan Källman Sandarne Häl
Skärgårdesschottis av Johan Källman Östanbo Sandarne Häl
Vid Sågbäcken, vals av Johan Källman Sandarne Häl
 Lager Carl, Gryttby Upp
Gryttby Gånglåt av Carl Lager Gryttby Upp
 Lagergren Helmer, Matfors Med
Helmers Hambopolska av Helmer Lagergren Matfors Med
 Lagerqvist Carl, Malmberget Nob
Polska av Carl Lagerqvist Malmberget Nob
 Lans Ola, Sjörup Skåne
Polska efter Ola Lans, Sjörup Skåne
 Larsson Göran, Hamre Matfors Med
Jonas Brudmarsch av Göran Larsson, Hamre Matfors Med
Karins Kadrilj av Göran Larsson Hamre Matfors Med
Karins polketta av Göran Larsson Matfors Med
 Larsson Helmer, Bergsjö Häl
Gånglåt efter Helmer Larsson Bergsjö Häl
Klang min vackra bjällra Visa efter Helmer Larsson Bergsjö Häl
Skomakaren Polska efter Helmer Larsson Bergsjö Hä
 Larsson Henning, Gullgård Med
Polska efter Henning Larsson Gullgård Med
 Larsson Herman Skellefteå Väb
Idas Polska av Herman Larsson Skellefteå Väb
Mars-urka, mazurka av Herman Larsson Skellefteå Väb
Nyckelgatan 124 Gånglåt av Herman Larsson Skellefteå Väb
Oktobersnö Vals av Herman Larsson Skellefteå Väb
 Larsson Viksta-Lasse Johan Leonard, Viksta Upp
Eklundapolskan nr 1 av Viksta-Lasse Larsson Viksta Upp
Eklundapolskan nr 2 av Viksta-Lasse Larsson Viksta Upp
Eklundapolskan nr 3 av Viksta-Lasse Larsson Viksta Upp
Luffarschottis efter Viksta-Lasse Johan Larsson Viksta Upp
 Larsson Lars Malmyr, Alfta Häl
Lungsoten Polska efter Malmyr-Lars Larsson Alfta Hä
 Larsson Lejsme Per, Malung Dal
Brudmarsch efter Lejsme Per Larsson Malung Dal
 Larsson Martin, Nianfors Häl
Systerpolskan av Martin Larsson Nianfors Häl
 Lidzell Jonas Alfred, Sillre Liden Med
D-dur Polska efter J. A. Lidzell, Liden Med
Gånglåt efter Jonas Alfred Lidzell Liden Med
Lidens Brudmarsch efter Jonas A Lidzell Sillre Liden Med
Polska A-dur efter J.A. Lidzell Liden Med
Polska A-moll av J A Lidzell Sillre Liden Med
Polska D-dur (2) efter Jonas Alfred Lidzell Liden Med
Polska efter J.A. Lidzell Sillre Liden Med
Polska G dur efter J.A. Lidzell Liden Med
 Lidzell Nils, Sillre Liden Med
Polska C-dur efter Nils Lidzell, Sillre Liden Med
 Lidzell Olof Liden Med
Brudmarsch efter Olof Lidzell Liden Med
Polska A-dur efter Olof Lidzell Liden Med Me0a
Polska g-dur efter Olof Lidzell Liden Med
 Lindblom Vilhelm Indal Med
Högtidslåt från Gudmundtjärn ef Vilhelm Lindblom Indal Med
Järnpipan Polska efter Vilhelm Lindblom Indal Med
Polska efter Vilhelm Lindblom Indal Med
 Lindgren Conrad, Sättna Med
Sättna Brudmarsch efter Conrad Lindgren Med
 Lindmark Christer, Ramvik Ång
Alva Visa av Christer Lindmark Ramvik Ång
Minne från Tullingsås Polska av Christer Lindmark Ramvik Ång
Skänklåt till Siv av Christer Lindmark Ramvik Ång
 Lindqvist Folke Östersund Jäm
Brödernas Polska av Folke Lindqvist Östersund Jäm
 Lindström Johan Spelpojken, Tåsjö Jäm
Amandapolka av Spelpojken Johan Lindström Tåsjö Jäm
Stormpolska av Spelpojken Johan Lindström Tåsjö Jäm
Vals efter Spelpojken Johan Lindström Tåsjö Jäm
 Lindström Sten, Bispgården Jäm
Afton på Vallen Gånglåt av Sten Lindström Bispg. Jäm
 Lindström Åsa, Gotland
Åsas Gånglåt, Åsa Lindström Gotland
 Liv Jon-Petter, Stöde Med
Polska efter Jon Petter Liv Polska Stöde Med
 Ljung Erik Kusen, Delsbo Häl
Ryttarpolska efter Erik "Kusen" Ljung Delsbo Hä
 Ljunglöf Karl-Ove, Hassela Häl
(en) Sen Midsommarpolska av K-O Ljunglöf Hassela Häl
 Lodin Albin, Sköle Matfors Med
Gånglåt från Stöde efter Albin Lodin Stöde Med
Polska Adur efter Albin Lodin Matfors Med
Vals efter Albin Lodin, Lo Stode Med
 Lovén Göte Orsa Dal
På väg till dans. Gånglåt av Göte Lovén Orsa Dal
 Lundberg Ard Skellefteå Väb
Prästgårdsschottis av Ard Lundberg Skellefteå Väb
 Lundberg Ingemar, Ilsbo Häl
Brudgåvan Brudmarsch av Ingemar Lundberg Ilsbo Häl
Hambo från Ilsbo efter Ingemar Lundberg Ilsbo Häl
Tvåstjärnan Snoa av Ingemar Lundberg Ilsbo Häl
Vårpolska av Ingemar Lundberg Ilsbo Häl
Yvonnes Polska av Ingemar Lundberg Ilsbo Häl
 Lunddahl Karl Kalle, Boden Nob
Fest i Bardu, Vals av Kalle Lunddal Boden Nob
Till havs i en motorbåt, Vals av Kalle Lunddahl Boden Nob
Vilhelminapolskan av Kalle Lunddahl Boden Nob
 Lundmark Rudolf, Malå Lap
Malåvalsen efter Rudolf Lundmark, Malå Lap
 Lundqvist Eva, Brunflo Jäm
Schottis på lyran av Eva Lundqvist Brunflo Jäm
Skänklåt till Jonas och Li av Eva Lundqvist Brunflo Jäm
 Lundqvist Gösta, Tierp Gäs
Lundeboschottis av Gösta Lundqvist Tierp Gä
 Lundqvist Lillebil, Avesta Dal
Schottis efter Lillebil Lundqvist Avesta Dal
 Lundstedt Katarina, Hassela Häl
Jämtpolska efter Katarina Lundstedt, Hassela Häl
Skörda linet Slängpolska efter Katarina Lundstedt Hassela Häl
 Lång Andreas, Nyhem Ovansjö Borgsjö Med
Brudmarsch efter Andreas Lång Havero Med
 Lööf Erik, Wallsta Arbrå Häl
Gånglåt av Erik Lööf, Wallsta Arbrå Häl
Gånglåt B dur av Erik Lööf Vallsta Arbrå Häl
 Majström Per, Maj Njurunda Med
Polska D-moll efter Per Majström Njurunda Med
Polska efter Per Majström Njurunda Med
 Manneberg Allan Nacka Sto
Vals av Allan Manneberg (Svinhult) Nacka Sto
 Mattsson John Erik, Rätansbyn Jäm
Brudmarsch från Rätan efter John Erik Mattsson Jäm
Polkett efter John Erik Mattsson Rätansbyn Jäm
Polska efter John Erik Mattsson Rätansbyn Jäm
Polska efter John Erik Mattsson Rätansbyn Jäm
 Mattsson Olle, Nordanede Med
Polska efter Olle Mattsson Nordanede Med
 Mellberg Olof, Flygge Liden Med
Gammal Vals efter Olof Mellberg, Flygge Liden Med
Hästbytarvalsen efter Olof Mellberg Med
Lidens Brudmarsch av Olle Mellberg Liden Med
Polska (svl 246) efter Olof Mellberg eft SpelBorgen, Flygge Liden Med NT11
Slängpolska (SvL254) efter Olof Mellberg Liden Med LI1011
 Moberg Kristina, Sundsjö Jäm
Senpolska efter Kristina Moberg Sundsjö Jäm
 Moraeus Olle, Orsa Dal
Bodakullan Polska av Olle Moraeus Orsa Dal
Lindgrens Tivoli Snoa av Olle Moraeus Orsa Dal
 Moraeus Per-Erik Perra, Orsa Dal
Brudmarsch till Per och Anna av Per-Erik Moraeus Dal
 Mårtensson Alexander Rossön Jäm
Gammal Hambo efter Alexander Mårtensson Rössön Jäm
 Mårtensson Arne Dorotea Väb
Gånglåt från Dorotea av Arne Mårtensson Dorotea Väb
 Nahlin Jonas, Östersund Jäm
Caisar Gånglåt av Jonas Nahlin Östersund Jäm
Järpströmmen Polska av Jonas Nahlin Östersund Jäm
 Niklasson Niklas Borås VäG
Niklassons Gånglåt av Niklas Niklasson Borås VäG
 Nilsson Erik Ås Jäm
Polska G-dur av Erik Nilsson, Ås Jäm
Schottis av Erik Nilsson, Ås Jäm
 Nilsson Myr-Hans, Myra Alfta Häl
Polska efter Myr-Hans Nilsson Alfta Häl
Polska Gm efter Myr-Hans Nilsson Alfta Häl
 Nilsson Helmer Tuna Med
Nisch Pers Per Olofs Vals efter Helmer Nilsson NT11
Slängpolska efter Helmer Nilsson Tuna Med
 Nilsson Tage, Hudiksvall Häl
En Vårdröm Gånglåt av Tage Nilsson Hudiksvall Häl
Våraning Polska av Tage Nilsson Hudiksvall Häl
 Norberg Elis, Liden Med
Gånglåt av Elis Norberg Liden Med
Kulleråshällans vals av Elis Norberg Kväcklingen Indal Med
 Nord Alfred, Lotjärn Stöde Med
Vals efter Alfred Nord, Stöde Med
 Nordell Erik Iggesund Häl
Vågskvalp vid Stornien av Erik Nordell Iggesund Häl
 Nordén Olof d.ä. Utomskog Arbrå Hä
Forsfärden Polska av Olof Nordén Arbrå Häl
Hälsingeliv Polska av Olof Nordén Arbrå Hä
Polska (1) av Olof Nordén d.ä. Arbrå Hä
Till Dalsjö, gånglåt av Olof Nordén Arbrå Häl
 Nordensson Helmer, Byn Liden Med
Polska i G moll av Helmer Nordensson Liden Med
Slängpolska efter Helmer Nordensson Liden Med LI1011
Sommartrall från Liden efter Helmer Nordensson Liden Med LI1011
Valborgsmässoafton vid Indalsälven Gånglåt av Helmer Nordensson Liden Med
 Nordgren Axel Delsbo Häl
Lillpolska av Axel Nordgren Delsbo Häl
 Nordin Hilding, Forsa Häl
Forsagubbarnas gånglåt av Hilding Nordin Forsa Häl
Hogapolskan av Hilding Nordin Forsa Häl
Spelgöken Vals av Hilding Nordin Forsa Hä
 Nordlander Petrus, Ljustorp Med
Ljustorps Gånglåt av Petrus Nordlander Ljustorp Med
Marsch från Ljustorp av Petrus Nordlander Ljustorp Med
Polska efter Otto Nordlander, Uppt P. Nordlander Med
Skibotn, gånglåt av Petrus Nordlander Ljustorp Med Me0a
Stigpolska efter Petrus Nordlander Ljustorp Med
Vals Dm av Petrus Nordlander Ljustorp Med
Vals efter Otto Nordlander , uppt Petrus Nordlander
Vals från Ljustorp, efter Petrus Nordlander Ljustorp Med
 Nordlund Roland, Alfta Häl
Västerbacken Gånglåt av Roland Nordlund Alfta Häl
 Norén Eugenia Boden Nob
Schottis efter Eugenia Norén Boden Nob
 Normalm Ture, Gällö Jäm
Jämtlandsschottis av Ture Normalm Gällö Jäm
Schottis av Ture Normalm Gällö Jäm
 Nyberg Pelle, Nordingrå Ång
Nordingrå Schottis efter Pelle Nyberg Ång
 Nyholm August, Delsbo Häl
Polska efter August Nyholm Delsbo Häl
 Nyhus Sven, Röros Nor
Amerikaturen, Polska efter Sven Nyhus Röros Norge
Bergrosa Vals av Sven Nyhus Röros Norge
Rörospols efter Sven Nyhus Röros Norge
Reinlender (schottis) av Sven Nyhus Röros Nor
Sulhusgubbens reinlender (schottis) Sven Nyhus Nor
 Nyland Jonas, Skästra Järvsjö Häl
Polska efter Jonas Nyland Skästyra Järvsjö Häl
 Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Gånglåt efter Nylands Erik Olsson Bingsjö Dal
Gånglåt efter Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Mittemellan Polska efter Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Polska "Nerifrån" efter Nylandspojkarna Erik Olsson Bingsjö Dal
Uppifrån Polska trad efter Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Utifrån och In, polska efter Nylandspojkarna Bingsjö Dal
Vals A-dur efter Nylands Erik Bingsjö Dal
Vals G-dur efter Nylands Erik Bingsjö Dal
 Nystedt Fritz, Lycksele Lap
Fritz hambopolska av Fritz Nystedt Lycksele Lap
Vals G-dur av Fritz Nystedt Lycksele Lap
 Näsberg Sören Sundsvall Med
Rakbentgubbens hambo efter Sören Näsberg Sundsvall Med
Schottis efter Åke Ulander (favorit) spelad Sören Näsberg Sundsvall Med
Vals (Lyngsten) efter Sören Näsberg Sundsvall Med
 Näslund Anselm Stugun Jäm
Östjämsk Polkett (GL) efter Anselm Näslund Stugun Jäm
Östjämsk Polkett (RN) efter Anselm Näslund Stugun Jäm
 Näslund Bertil, Alnö Med
Ingers Hambo av Bertil Näslund Alnö Med
Snoa på Rolandsbacke av Bertil Näslund Alnö Med
 Näslin Rickard, Östersund Jäm
Björnes schottis av Rickard Näslin Östersund Jäm
Schottis från Rödön av Rickard Näslin Östersund Jäm
Tibrandsmarschen av Rickard Näslin åstersund Jäm
Till Lapp-Nils minne av Rickard Näslin Östersund Jäm
 Olovsson Bengt Robertsfors Väb
Minne från Bjennsjöå Vals av Bengt Olovsson Robertsfors Väb
 Olsson Anders Lill-Back, Galven Gäs
Volgers Polska efter Anders Lillback Olsson Galven Gäs
 Olsson Tulpans Anders, Alfta Häl
Brudpolska efter Tulpan Anders OLsson Alfta Hä
 Olsson Emil, Uppsala Upp
Makalösen Polska efter Emil Olsson Uppsala
 Olsson Erik Snickar-Erske, Ovanåker Häl
Polska efter Erik Snickar-Erske Olsson Ovanåker Hä
Polska E-moll av Erik Snickar-Erske Olsson Ovanåker Häl
Splipstenspolska av Erik Snickar-Erske Olsson Ovanåker Häl
 Olsson Gunnar, Matfors Med
Klingstavalsen av Gunnar Olsson Matfors Med
Krokforsen Polska av Gunnar Olsson Matfors Med
 Olsson Pers Hans, Rättvik Dal
Gånglåt efter Skommarfar efter Pers Hans Olsson Rättvik Dal
Gånglåt från Östbjörka efter Pers Hans Olsson Dal
 Olsson Pekkos Helmer, Bingsjö Dal
Indianpolskan av Pekkos Helmer Olsson Bingsjö Dal
Vals från Bingsjö efter Päckos Helmer Olsson Dal
 Olsson Hjort-Anders, Bingsö Dal
Åltomtabromarschen av Hjort Anders Olsson Bingsjö Dal
Bingsjövalsen av Hjort-Anders Olsson Rättvik Dal
Brudmarsch efter Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Efterkälken Gånglåt av Hjort Anders Olsson Bingsjö Dal
Marsch av Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Min levnads afton Marsch efter Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Norrbommens polska efter Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Polska FC efter Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Polska F-dur efter Hjort-Anders Olsson Bingsjö Dal
Polska G-dur efter Hjort Anders Olsson Bingsjö Dal
Stamppolska efter Hjort Anders Olsson Bingsjö Dal
Trettondagsmarschen av Hjort-Anders Olsson Dal
 Olsson Magnus Manne, Brunnmyra Bollnäs Häl
Kongen Polska edter Magnus Manne Olsson Bollnäs Häl
Kongsa,Polska efter Magnus Manne Olsson Bollnäs Häl
 Olsson Jonas, Galven Gäs
Valåspolskan av Jonas Olsson, Galven Gäs
 Olsson Jonas Järvsjö Häl
Marsch i säng, av Jonas Olsson, Järvsjö Med
 Olsson Korp-Erik Hassela Häl
Snurrebockspolska efter Korp-Erik Olsson Hassela Häl
 Olsson Laggar Anders, Boda Dal
Kus Eriks Polska efter Laggar Anders Olsson Boda Dal
Laggar Anders Polska efter Anders Olsson Boda Dal
 Olsson Nils, Sundsvall Med
Polska från Attmar efter Nils Olsson Med
Minne från Borgsjö spelmansstämma 4-5 juli 1935, Nils Olsson Med
Polska (efter far) efter Nils Olsson Sundsvall Med
Spinnrocksmakarevalsen efter Nils Olsson Sundsvall Med NT11
 Olsson Näs-Erik Ovanåker Häl
Brudmarsch från Edsbyn efter Näs-Erik Olsson Ovanåker Häl
Gånglåt efter Näs-Erik Olsson, Ovanåker Häl
 Olsson Olof Bolls-Olle, Knisslebo Häl
Bolls-Olles Gånglåt efter Olof Olsson Knisslebo Häl
 Olsson Lillback Olov, Galven Gäs
Prästpolskan efter Lillback Olof Olsson Galven Gäs
 Olsson Ols-David Njutånger Häl
Njutångersvalsen av Ols-David Olsson Njutånger Häl
 Olsson Pers Erik, Östbjörka Rättvik Dal
Ombyggnaden Polska av Pers Erik Olsson Östbjörka dal
Till Far Skänklåt av Pers Erik Olsson Östbjörka Dal
 Olsson Pers Olof, Östbjörka Rättvik Dal
C-durs polska av Pers Olof Olsson Östbjörka Dal
 Olsson-Blå Olof, Blånn-Olle, Västgärde Rättvik Dal
Hambo (2) av Blånn-Olle Olsson Västgärde Rättvik Dal
Spelmanstribunen Vals av Blånn-Olle Olsson-Blå Rättvik Dal
 Orre Gunnar, Älvdalen Dal
Festmarsch av Gunnar Orre Älvdalen Dal
 Orre Lars, Älvdalen Dal
Silkesvalsen efter Lars Orre Älvdalen Dal
 Oskarsson Kristian, Björkede Kall Jäm
Hambo efter Kristian Oskarsson Björkede Kall Jäm
Polska efter Kristian Oskarsson Björkede Kall Jäm
Schottis av Kristian Oskarsson Björkede Jäm
 Person Sandström Olof, Gäddede Jäm
Hurv Polska efter Olof Person Sandström Gäddede Jäm
 Persson Göras-Anders, Östbjörka Rättvik Dal
75-an Vals av Göras-Anders Persson Rättvik Dal
 Persson Erik Östloning Indal Med
Vals efter Erik Persson Östloning Indal Med
 Persson Långbacka-Jan, Rasbo Upp
Polska (trad) efter Långbacka-Jan Rasbo Upp
 Persson Jon Pusten, Rogsta Häl
Polska efter Jon Pusten Persson Rogsta Häl NT11
 Persson Jonas Pipar-Jonke, Norrbo Häl
Polska D-dur efter Jonas Pipar-Jonke Persson Norrbo Häl NT11
Schottis 2:an av Jonas Pipar-Jonke Persson Norrbo Häl
Schottis efter Jonas Pipar-Jonke Persson Norrbo Häl
 Persson Julius, Kölsillre Med
Brudmarsch av Julius Persson Kölsillre Med
 Persson Jöns, Borgsjö Med
Polska efter Jöns Persson Borgsjö ef Spel Gulle Med
 Persson Lars Geting-Lasse, Söräng Bollnäs Häl
Gånglåt efter Lars Geting-Lasse Persson Bollnäs Med
 Persson Per, Skog Söderhamn Häl
Gånglåt av Per Persson i Skog Söderhamn Hä
 Persson U Örträsk Lycksele Nob
Vals i By av U Person Örträsk Lycksele Nob
 Pettersson Calle, Njurunda Med
Höstlöv Polska av Calle Pettersson Njurunda Med
Vals från Bredsjön efter Calle Pettersson Njurunda Med
Vid Attmars kyrka, brudmarsch av Calle Pettersson Njurunda Med
 Pettersson Fredrika, Hassel Attmar Med
Polska efter Fredrika Pettersson Attmar Med Me0a
 Pettersson Gustaf Alnö Med
Schottis efter Gustaf Pettersson Alnö Med
 Pettersson Per August, Sollefteå Ång
Sågbäcken Polska efter Per August Pettersson Sollefteå Ång
 Pettersson Svante, Lärbro Gottland
Bröllopsmusik, marsch av Svante Pettersson Lärbro Got
 Reistad Susan Alfta Häl
När spelmanssommaren är slut, Gånglåt av Susan Reistad Alfta Häl
Rönnbackens älva, vals av Susan Reistad Alfta Häl
 Renman Ulla-Britt, Harrseleforsen Väb
Brudmarsch av Ulla-Britt Renman Harrseleforsen Väb
Olivia, schottis av Ulla-Britt Renman Harrseleforsen Väb
Skänklåt till Malin av Ulla-Britt Renman Väb
Skidan slinter, snoa av Ulla-Britt Renman Harsseleforsen Väb
 Rimström Erik Rimsen, Östansjö Häl
Katarina Polska efter Erik Rimsen Rimström Hä
 Rosenberg Anders Gustaf, Nora Söd
Hambo (piano) efter Anders G Rosenberg, Nora Söd
Polska (piano) efter Anders G Rosenberg, Nora Söd
Polska från Södertörn efter A G Rosenberg Söd
Skrytpolskan (piano) efter Anders G Rosenberg, Nora Söd
 Rudin Anders Ryssmo-Ante, Stöde Med
Gånglåt efter Ryssmo-Ante Anders Rudin Stöde Med Me0a
Gånglåt efter Ryssmo-Ante Rudin Stöde, Spelad av Ante Sundin Med
 Rådberg Joel, Sandviken Gäs
Kvällsrodnad visa av Joel Rådberg Sandviken Gäs
Midsommardans Polska av Joel Rådberg Sandviken Gä
Skållåt (skänklåt) av Joel Rådberg Sandviken Gäs
Spelmanstankar Vals av Joel Rådberg Sandviken
Spelmansträff Vals av Joel Rådberg Sandviken Gä
Trefaldighetsträffen Gånglåt av Joel Rådberg Gä
 Röjås Jonas, (Boda) Härnösand Ång
Maka e du Britta, Polska av Jonas Röjås Härnösand Ång
 Rönnlund Erik, Rö Högsjö Ång
Eriks Gånglåt - Erik Rönnlund Rö Högsjö Ång
På direkten Polska av Erik Rönnlund Rö Ång
Vals F-dur av Erik Rönnlund Rö Högsjö Ång
 Rönnlund Walfrid, Rö Högsjö Ång
Polska efter Olle i Tängsta, sp av Walfrid Rönnlund Rö Ång
Polska efter Walfrid Rönnlund Rö Högsjö Ång
 Rönnqvist Alfred, Åsarna Jäm
Brudmarsch från Jämtland av Alfred Rönnqvist Åsarna Jäm
 Röst Per Viktor Offerdal Jäm
Vals från Kall (Kallvalsen) eftr P V Röst Offerdal Jäm
 Sahlin Helge, Sundsvall Med
Ängarnas sång Polska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Bergsåkerspolskan av Helge Sahlin Sundsvall Med
Bröllopet på Lövåsen Brudmarsch Av Helge Sahlin Med
Ett Gotlandsminne Polska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Flyttpolska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Gåvan av Helge Sahlin Sundsvall Med
Görans Polska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Gubbens Julsnoa av Helge Sahlin Sundsvall Med
Helges rullpolska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Hungsnäsvalsen av Sahlin Helge Sundsvall Med
Jubileumsschottis Njurunda Spelmanslag 25 år (1983-2008)
Kungsnässnoa av Helge Sahlin Sundsvall Med
Schottis av Helge Sahlin Sundsvall Med
Spelmansvals av Helge Sahlin Sundsvall Med
Vårpolska av Helge Sahlin Sundsvall Med
Välkomstlåten Gånglåt av Helge Sahlin Sundsvall Med
 Sahlström Eric, Tobo Upp
Ödetorpsvalsen av Eric Sahlström Tobo Upp
Göksbyposla av Eriks Sahlström Tobo Upp
Karolinermarschen av Eric Sahlström Tobo Upp
Lappa skor Polska efter Eric Sahlström Tobo Upp
På Stormyren Polska av Eric Sahlström Tobo Upp
Tobogubben Hambo av Eric Sahlström Tobo Upp
Två klockarpojkar efter eric Sahlström Tobo Upp
 Sahlström Kalle, Tobo Upp
Rävjakten Vals av Kalle Sahlström Tobo Upp
 Salomonsson Karl Alfshög Halland
Hambo på logen av Karl Salomonsson Alfshög Hal
 Samuelsson Börjes-Olle, Rättvik Dal
Gånglåt dD-dur efter Börjes-Olle Samuelsson Rättvik Dal
Gånglåt efter Börjes-Olle Samuelsson Rättvik Dal
Gånglåt, visa efter Börjes-Olle Samuelsson Dal
Polska (1) efter Börjes-Olle Samuelsson Rättvik Dal
Västbergspolskan efter Börjes Olle Rättvik Dal
Vals A-moll av Börjes-Olle Samuelsson Rättvik Dal
 Schelén Ragnar Stockholm Söd
Flenmo skänklåt av Ragnar Schelén Väm
Minne från Flodafors Gånglåt av Ragnar Schelén Väm
 Schenell Pelle, Gnarp Häl
Algot och Beda Hambo av Pelle Schenell Gnarp Häl NT11
Anna-Gretas Polska av Pelle Schenell Gnarp Hä
Det gamla paret Vals av Pelle Schenell Gnarp Hä
Hälsingepojkarnas friska liv, Polska av Pelle Schenell Häl
Hi Pojkar Hambo av Pelle Schenell Gnarp Hä
Kyrkschottis av Pelle Schenell Gnarp Häl
Skästravalsen efter Pelle Schenell Gnarp Hä
Tröskning med tre slagor Vals av Pelle Schenell Gnarp Häl
 Scott Albin, Sundsvall Med
Brudmarsch av Albin Scott Sundsvall Med
Glada Tag, Schottis av Albin Scott Sundsvall Med
 Selander Blind-Pelle Bergsjö Häl
Polska efter Blind-Pelle Selander Bergsjö Häl
 Sjöblom Thore, Vännäs Väb
Bjurforsfallet Gånglåt efter Thore Sjöblom Vännäs Väb
 Sjögren Karl Gustav Strängnäs Söd
Aspövalsen after karl Gustav Sjögren Strängnäs Söd
 Sjöström Arvid Lainejaur Malå Väb
Vargforsens brus Vals av Arvid Sjöström Lainejaur Malå Väb
 Sjöström Ivar, Hörnsjö Nordmaling Väb
Schottis efter Ivar Sjöström Nordmaling Väb
 Skog Lina, Liden Med
Gångtrall efter Lina Skog Liden Med LI1011
 Skoglund i Långskog Med
C-dur Vals efter Skoglund i Långskog Häl
G-dur Vals efter Skoglund i Långskog Häl
Polska i C efter Skoglund i Långskog Häl
Slängpolska F-dur efter Skoglund i Långskog Häl
Slängpolska G-dur efter Skoglund i Långskog Häl
Slängpolska i C efter Skoglund i Långskog Häl
 Skoglund Jonas, Tierp Upp
Polska från Järvsjö efter Jonas Skoglund Tierp Upp
 Smedberg Gösta, Selånger Med
Hjässberget Gånglåt av Gösta Smedberg Selånger Med
Midsommar vid Holmsjön, Vals av Gösta Smedberg Selånger Med
Siljedalspolkan av Gösta Smedberg Selånger Med
 Stenberg Erik Långviken Skellefteå Väb
Vals i sommarkväll av Erik Stenberg Skellefteå Väb
 Strand, Frans August, Urshult Småland
Beväringsmarsch från Värend efter Frans Aug. Strand Urshult Små
 Strandberg Erik, Jormvattnet Jäm
Schottis efter Erik Strandberg, Jormvattnet Jäm
 Strid Hjalmar Burträsk Väb
Strids hambo-polska efter Hjalmar Strid Burträsk Väb
 Ström Erik Ström-Erske, Undersåker Jäm
Polska G-dur efter Erik Ström-Erske Ström Undersåker Jäm
Vals från Alfta efter Erik Ström-Erske Ström Jäm
 Strömberg August, Jät Små
60-års polskan av August Strömberg/Hjort-Anders
De gamles polska efter August Strömberg Jät Små
Gamla minnen Schottis av August Strömberg Jät Små
Livet i smålandsbackarna Schottis av August Strömberg Små
På spelmansbröllop Vals av August Strömberg Små
Spelmannens polketta av August Strömberg Jät Små
 Strömstedt Hans, Sundsvall Med
Järnvägspolska efter Hans Strömstedt Sundsvall Med
 Sundberg Algot, Tynderö Med
Brudvals av Algot Sundberg Tynderö Med
Gånglåt (1) av Algot Sundberg Tynderö Med
Senpolska (A-moll) från Tynderö av Algot Sundberg Tynderö Med
Spel-Johans Vals efter Algot Sundberg TYnderö Med
Vals i D av Algot Sundberg Svedje Tynderö Med
 Sundberg Einar Tynderö Med
Polska efter Einar Sundberg Tynderö Med
 Sundelin Johannes, Resele Ång
Schottis efter Johannes Sundelin Resele Ång
Stensjöbäcken Polska av Johannes Sundelin Resele Ång
 Sundelin Oscar, Resele Ång
Brudmarsch (2) efter Oskar Sundelin Resele Ån
Brudmarsch efter Oscar Sundelin Resele Ång
 Sundin Anders Ante Lyngsten Matfors Med
Vals efter Ante Sundin Med
Beväringspolska av Ante Sundin Stöde Med
Drömpolskan av Ante Sundin Lo Stode Med
Ett barndomsminne, vals av Anders Ante Sundin Lyngsten Matfors Med
Ett barndomsminnne Vals efter Ante Sundin Attmar Med
Favoritpolskan efter Ante Sundin Attmar Med
Kvarngubben Polska efter Ante Sundin Attmar Med
Polska (SvL 205) efter Ante Sundin Attmar Med
Polska (Svl nr 175) av Ante Sundin Attmar Med
Polska A-dur efter Ante Sundin Attmar med
Polska efter Anders Ante Sundin Attmar Med
Polska efter fadern, Anders Ante Sundin Lyngsten Matfors Med
Vals efter Ante Sundin spelad av Valter Sundin Attmar Med
 Sved Carl, Delsbo Häl
Polska efter Carl Sved Delsbo Häl
 Svedin Per Erik, Nyland Njurunda Med
Gånglåt efter Per Erik Svedin Njurunda Med
Gånglåt Svl215 av Per Erik Svedin Njurunda Med Me0a
Hoppvals, Polkett efter Per Erik Svedin Njurunda Med
Lappvalsen efter Per Erik Svedin Njurunda Med Me0a
Vals D-dur (eOE) efter Per Erik Svedin Njurunda Med
 Svensson Pelle, Trönö Häl
Ingers brudvals av Pelle Svensson Trönö Häl NT11
 Svensson Staffan Strömsund Jäm
En snoa med Kerstin av Staffan Svensson Strömsund Jäm
Ritten, vals av Staffan Svensson Strömsund Jäm
Vårsommarmorgon Vals av Staffan Svensson Strömsund Jäm
 Svensson Åke Sibbarp Skåne
Brudmarsch från Sibbarp, Åke Svensson Sibbarp Skå
 Säbb John. Vikarsbyn Rättvik Dal
Hybriden Polska efter John Säbb Rättvik Dal
Säbb Johns Gånglåt, John Säbb Vikarsbyn Rättvik Dal
 Söderberg Leif, Timrå Med
Adventljus Vals av Leif Söderberg Timrå Med
En annan dags vals av Leif Söderberg Timrå Med
Fredagkväll Vals av Leif Söderberg Timrå Med
Hässjö Kyrkmarsch av Leif Söderberg Timrå Med
Hambopolska till EJ av Leif Söderberg Timrå Med
Lill-Luffarn´s Gånglåt av Leif Söderberg Timrå Med
Norrboängen Vals av Leif Söderberg Timrå Med
Nyfiolen Polska av Leif Söderberg Timrå Med
Påskpolska av Leif Söderberg Timrå Med
Polka på Logen av Leif Söderberg Timrå Med
Reginas Lillhambo av Leif Söderberg Timrå Med
Septembervalsen av Leif Söderberg Timrå Med
Skänklåt av Leif Söderberg Timrå Med
Som jag älskar dig, Brudmarsch av Leif Söderberg Timrå Med
Sommarpolska av Leif Söderberg Timrå Med
Sorgelåt av Leif Söderberg Timrå Med
Till Gullgården Gånglåt av Leif Söderberg Timrå Med
Vårtrall Gånglåt av Leif Söderberg Timrå Med
Vallvisa av Leif Söderberg Timrå Med
Valsängen av Leif Söderberg Timrå Med
Vilmer, schottis av Leif Söderberg Timrå Med
Vinterstjärnan Marsch av Leif Söderberg Timrå Med
 Söderqvist Gustav
Stordagsvalsen av Gustav Söderqvist Med
Stor-Roten polska efter Gustav Söderqvist Med NT11
 Söderlundh Bror Axel Lille-Bror Sto
Folklig vals nr 2 av Lille-Bror Söderlund
 Söderqvist Adolf Mangskog Vär
Min hembygd gånglåt av Adolf Söderqvist Mangskog Vär
 Thorsell Elon, Tallåsen Häl
Harl-Eriks slängpolska efter Elon Thorsell Tallåsen Hä
 Thorn Ivar, Bergvik Häl
Bergviken Gånglåt av Ivar Thorn Bergvik Hä
Den glade spelmannen Gånglåt av Ivar Thorn Bergvik Häl
Kyrkmarsch av Ivar Thorn Bergvik Hä
Villsjön polska av Ivar Thorn Bergvik Häl
 Thillberg Edvin, Hälsingtuna Häl
Blåkulan Polska av Edvin Thillberg Hälsingtuna Häl
Finnsjön Polska av Edvin Thillberg Hälsingtuna Häl
Spelmanskvällar i Norrbo av Edvin Thillberg Hälsingtuna Häl NT11
Springs-Jonke Polska av Edvin Tillberg Hälsingtuna Häl
Vårkänning Polska av Edvin Thillberg Hälsingtuna Häl
 Tillberg Erke, (Erik Thellberg)
Tillbergs Polkett efter Erke Tillberg Indal Med
 Tillman Olof, Dala-Floda Dal
Möckelmyrvalsen av Olof Tillman Dala-Floda Dal
 Trondson Verner, Haverö Med
Polkett (2) efter Verner Trondson Haverö Med
Polkett efter Verner Trondsson Haverö Med
Polkett från Haverö efter Verner Trondson Med
Polska D-dur efter Verner Trondson Haverö Med NT11
 Tysk Wilhelm, Rättvik Dal
Pål Fars Gånglåt efter Vilhelm Tysk Rättvik Dal
 Törnblom Johan August, Skog Häl
Kyrkmarsch efter Johan August Törnblom Skog Häl
Polska (3) av Johan August Törnblom Skog Häl
Polska (4) efter J. A. Törnblom Skog Häl
Polska (5) efter J. A. Törnblom Skog Häl
Polska (6) efter J A Törnblom Skog Häl
Polska (7) efter J A Törnblom Skog Häl
Polska (8) efter J A Törnblom Skog Häl
Polska efter Jonas August Törnblom Skog Häl
 Törnlund Lars, Tönnånger Skog Häl
Brudpolska efter Lars Törnlund Skog Häl
 Ulander Åke Ramsås Älandsbro Ång
Hemfärd efter Sidney, vals av Åke Ulander Älandsbro Ång
Schottis efter Åke Ulander Älandsbro Ång
Slängpolska efter Åke Ulander Älandsbro Ång
 Unander Karl, Kväcklingen Liden Med
Polska från Kväcklingen (BW) efter Karl Unander Med
Polska från Kväcklingen (GL) efter Karl Unander Med
Polska GB efter Karl Unander Liden Med
Polska G-dur av Karl Unander Liden Med
Vals av karl Unander Liden Med
 Wahlman Hans Pajas, Alfta Häl
Alftamarschen efter Hans Wahlman Alfta Häl
 Wallin Cylon, Valö Upp
DeGeers Polska efter Ceylon Wallin Valö Upp
Hallnäspolskan efter Ceylon Wallin Valö Upp
 Wallinder Olof, Själstuga Häl
Snurrgubben Polska efter Olof Vallinder Själstuga Häl
 Wallman Mats, Saxdalen Ludvika Dal
Julottan, polska av Mats Wallman Ludvika Dal
 Vedin Andrev Med
Polska efter Andrev Vedin Med Me0a
 Weiland John Södertälje Söd
Skedvikullans brudvals av John Weiland Södertälje Söd
 Wernberg Evert, Sundsvall Med
Bruksvalsen av Evert Wernberg Sundsvall Med
På väg till bostugan, Gånglåt av Evert Wernberg Med
 Wernberg Gösta, Sundsvall Med
Hem från Delsbo, Vals av Gösta Wernberg Sundsvall
Vitterbäcken Polska av Gösta Wernberg Sundsvall Med
 Wernberg Verner, Sundsvall Med
Gånglåt efter Verner Wernberg Sundsvall Med Me0a
Gammelvalsen efter Verner Wernberg Med
Lillpolskan D-moll av Verner Wernberg Sundsvall Med Me0a
Polska Amoll efter bröderna Wernberg Med
Polska Gmoll efter Verner Wernberg Sundsvall Med
 Wesslén Mats, Överlövsta Upp
Polska efter Mats Wesslén Överlövsta Upp
 Westberg Per-Arne , Enånger Häl
Bas-Pelles-Eriks Brudpolska av PA Westberg Enånger Häl
 Westlin Rune Älvdalen Dal
Djupsillre, schottis av Rune Westlin Älvdalen Dal
Sommarkväll i Liden, schottis av Rune Westlin Älvdalen Dal
Spelmansvals från Liden av Rune Westlin Älvdalen Dal
 Westling Bertil, Enånger Häl
Bryggstugupolska av Bertil Westling Enånger Häl
Pellopolska av Bertil Westling Enånger Häl
Snäckens vågor Polska av Bertil Westling Enånger Häl
 Westling Ejnar Ljusdal Häl
En stjärnenatt Vals av Ejnar Westling Ljusdal Häl
 Vestman Sven Ljustorp Med
Polska efter Sven Vestman Ljustorp Med
 Wiberg Agneta Timrå Med
Kalixstressen av Agneta Wiberg Timrå Med
Kompisschottis av Agneta Wiberg Timrå Med
Polska till Fred av Agneta Wiberg Timrå Med
 Widman Karl Oskar Kusmark Väb
Kvistforsen Vals av Karl Oskar Widman Kusmark Väb
 Widmark Oskar, Kusmark Väb
Skellefteå Brudmarsch av Oskar Widmark, Kusmark Väb
 Viklund Carl Åsele Lap Väb
Kalle Lundbergs Polkett efter Carl Viklund Åsele Lap
 Viklund Einar, Stöde Med
Efter Fadern, Polska efter Einar Viklund Stöde Med NT11 Me0a
Polska från Stöde efter Einar Viklund Stöde Med
Vals efter Einar Viklund Stöde Med
 Viklund Johan, Hullsjön Med
Polska efter Johan Viklund, Hullsjön Med
 Viklund Karin, Hög Häl
Stjärnor i Skån, vals av Karin Viklund Hög Häl
 Viklund Ragnvald Söråker Med
Herrgårdsvals från Söråker av Ragnvald Wiklund Sörå Med
 Viklund Sven, Stöde Med
"Barkbrödslåten" Polska efter Sven Viklund Stöde Med Me0a
Gånglåt efter Sven Viklund Stöde Med
 Wiksten, Böle Råneå Nob
Mazurka, hambopolska efter Wiksten Böle Råneå Nob
 Vikström Gustav, Torp Med
Skärvingsåsens Gånglåt av Gustav Vikström Torp Med
Snurrebockspolska efter Gustav Vikström Torp Med
 Wågberg Jan Timrå Med
Brudmarsch av Jan Wågberg Timrå Med
 Åhman Hans, Näsåker Ång
Polska efter Hans Åhman Näsåker Ång
 Åkerman Lars Niclas, Hemse Got
Åkermans Polska av Lars Niclas Åkerman Hemse Gottland
 Åkerström Sven, Forsa Häl
A-durs polska av Sven Åkerström Forsa Häl
Blackehuldrans vals av Sven Åkerström Forsa Hä
Dal-Anders Polska efter Sven Åkerström Forsa Häl
Den tokige spelmannen Gånglåt av Sven Åkerström Forsa Hä
Forsa 1:an polska av Sven Åkerström Forsa Häl
Fullträffen Gånglåt av Sven Åkerström Forsa Häl
Gånglåt av Sven Åkerström Forsa Hä
Gråbergstrollet Polska ev Sven Åkerström Forsa Häl
Hälsingebröllop Marsch av Sven Åkerström Forsa Häl
Hornsjögadden Gånglåt av Sven Åkerström Forsa Häl
Kexbominnen Vals av Sven Åkerström Forsa Häl
Påskträffen Polska av Sven Åkerström Forsa Hä
Vårbäcken Polska av Sven Åkerström Forsa Häl
 Åsbrink Bengt, Skog Häl
Storfallet Polska av Bengt Åsbrink, Skog Häl
 Ählander Herman Torsboda Med
Örlingslåten, gånglåt efter Herman Älander Torsboda Med
 Älander Hjalmar, Kammartjärn Ång
Afton på Gästis, vals efter Hjalmar Älander Kammartjärn Ång
Gånglåt av Hjalmar Älander Kammartjärn Ång
Polska Dm efter Hjalmar Älander Kammartjärn Ång
 Öberg Karl Öråker Sundsvall Med
Öråkersvalsen av Karl Öberg Öråker Sundsvall Med
Hamboploska efter Karl Öberg Öråker Sundsvall Med
 Öhlund Lars-Erik Hässjö Med
Polska efter Lars Erik Öhlund Hässjö Med
Skänklåt från Lögdö efter Lars-Erik Öhlund Hässjö Med
 Öhman Nils, Holm Med
Polska efter Nils Öhman Holm Med
 Ölund Johan, Bjurholm Väb
Vals från Örträsk, Lycksele efter Johan Ölund Bjurholm Väb
 Öst Carl Häl
Gånglåt av Carl Öst Häl
 Öst Erik, Stockholm Sto
Fars Gånglåt av Erik Öst
Gånglåt från Skansen av Erik Öst
Skvaltkvarn, polska av Erik Öst Sto
Spelmanshälsning Gånglåt av Erik Öst Nob
Stenbocken snoa av Erik Öst
 Öst Jon-Erik, Meselefors Nob
Brudmarsch av Jon Erik Öst
Brudmarsch till Forslin av Jon Erik Öst
Brudvals av Jon-Erik Öst
Fiolen Min, vals av Jon-Erik Öst Meselefors Nob
Forsaminnen Gånglåt av Jon Erik Öst Meselefors Nob NT11
Fru Granhammars polska av Jon-Erik Öst
Gånglåt från Vägsele av Jon-Erik Öst
Häggsjöminnen Vals av Jon-Erik Öst
Lill-Karins Polska av Jon-Erik Öst
Mors Minne av Jon-Erik Öst
Polska efter Jon-Erik Öst
Riksspelmansstämman Polska av Jon-Erik Öst
 Öst Viktor, Bergsjö Häl
Hälsingpojkarnas marsch av Viktor Öst Bergsjö Häl
 Österberg Karl Håkanstå Sundsvall Med
Schottis efter Karl Österberg Håkanstå Sundsvall Med
 Östlund Nelly, Rossberga Dal
Dalafest Gånglåt av Nelly Östlund Rossberga Dal
Morgonlåt Polska av Nelly Östlund Rossberga Dal
 ALPLÄNDERNA
Als Maria ubers Gebirge ging, av Anette Thoma Ruhpolding Alp
BarbarAlex Walzer, vals av Barbara Schreier Alp
Boarischer Gånglåt efter Tiroler Tanzgeiger Alp
I hab di gern, Visa Kärnten Österrike
Im kalten Kammerl Vals efter Salzburger Sietenbläser Österrike Alp
Leise rieselt der schnee. (Jul) Trad Österrike
Menuett nr 3, habacher Soatnmusik Alp
Postfeld-Landler, vals efter Elmanuer Stubnmusig Alp
Schnopsverbot (snapsförbud), Johannes Rohrer Alp
Steirische Landstreich Trad Österrike Alp
Wer klopfet an? Vem knackar på? Salzburg Alp
 DANMARK
Schottis av Ivan Damgaard Danmark
Sex Tours "Sex Turer" efter Sören Cristenssen Danmark
Sommerhambo av Mogens Jul Christensen Danmark
 FINLAND
Åtta man engel Kadrilj Trad Fin
Bröllopsmarsch, Arvon Alotus. Trad Kaustinen Finland
Cykelhumppa Trad
Karlebynejdens Brudmarsch Trad. Fin
Kellarin Kautta Schottis efter Otto Hotakainen Fin
Kesän tullessa, sommaren kommer Vals av Konsta Jyhlä Fin
Koiviston Polska Trad. Karelen Fin
Korsholms Brudmarsch Trad FIN
Kruunu-Marjaanan Polska efter Konsta Jyhlä Finland
Menuett från Oravais Trad Fin
Menuett Trad Vexala Fin
Morgon på Erstan Vals av Penti Viherluoto Pargas Fin
REMPALLAAN, Polka efter Kauko Käyhko
Silivolan Sotiisi, Schottis efter Konsta Jylhä Finland
Spelmansmorgon av Antti Vesterinen Jyväskylä Fin
Sydämperä-Josefs Polka, folkmelodi från Pargas Fin
Till sommaren Vals av Konsta Jylhä Finland
Timrå Hambo av Reino Hietamäki Finland
Tuuko Nikolain Vals Trad Finland
Yrjön Polkka Trad Polka från Yrjön Fin
 IRLAND
Irish Washerwoman Trad Irland
Planxty Irwin av Turlaugh O´Carolan
 NORGE
Bardudalens vackre klang Vals av Steinar Johanssen Norge
Brudmarsj fra Valsöyfjprd (Norsk Brudmarsch)
Drömmen om Ingrid av Andres Nibstad Norge
Drevsjövalsen Trad Norge
Felefeber Vals av Annbjörg Lien Norge
Kvällsidyll vid Rosnan, tango av Eivdgid Kjernsli Norge
Langs Stjördalselva Vals av Edgar Heringstad Norge
Norsk Brudmarsch
Pols efter Ol-Iversa (Ola Sandmael) Tolga Norge
Polsdans nr 167 eft Martinus Amundsen Elverum Nor
Polskdans nr 80 efter Johan Olsen Tajet Elverum Norge
Röragen Vals trad från Röros Norge 2 versioner
Reinlender efter Johan Fornes Norge
Springleik efter Mikael Plassen Folldal Norge
Springleik efter Tormod Saeteren Folldal Norge
Stor-Ola Polsen efter Marius Nyströen Vingelen Norge
Sven Nyhus Röros Norge
Syversins Mazurka (Norge)
Vals efter Hilmar Alexandersson Norge
Vals från Voss Trad Norge
 USA
Daniel´s polska av Daniel Dahlin Minneapolis Minnesota USA
Drottningens Marsch av Daniel Dahlin Minneapolis MN USA
Rättvikarnas Gånglåt Äldre variant efter Edwin Johnson MN USA
Vals till Mats och Gun av Daniel Dahlin Minneapolis USA
 ÅLAND
Gammal bröllopsmarsch från Saltvik Åland
 Dalarna
Anders Frisell Mockfjärd Dal
Brodd Albin Johansson Vika Säterdalen Dal
Höök Olle Andersson Rättvik Dal
Hans Börtas Rättvik Dal
Jonas Röjås, Boda Dal och Härnösand Med
Lejsme Per Larsson, Malugn Dal
Nelly Östlund, Rossberga Dalarna
Nylandspojkarna
Olof Tillman, Dala-Floda Dal
Pers Hans Erik Olsson Rättvik Dal
Rune Westlin Älvdalen Dal
Timas Hans Hansson Dalbyn Ore Dal
Vilhelm Hedlund Enviken Dal
 Gotland
Carl Leonard von Baumgarten Roma Gotland
Lars Niclas Åkerman, Hemse Gottland
Svante Pettersson Lärbro Gottland
 Gästrikland
Hans "Hammarbergs-Hans" Högblom Torsåker Gäs
 Hälsingland
Bertil Westling Enånger Häl
Carl Fredrik Apelgren Bollnäs Hä
Edvin Tillberg Hälsingtuna Hä
Einar Kindström Hassela Häl
Ejnar Westling Ljusdal Häl
Erik "Kusen" Ljung Delsbo Hä
Erik Nordell Iggesund Häl
Erik Snickar-Erske Olsson Ovanåker Häl
Grupp Anders Jonsson Bjuråker Häl
Helmer Larsson Bergsjö Hä
Janne Ellström Forsa Hä
Johan Edvin Källman, Östanbo Sandarne Häl
Johan Enström Enånger Häl
Johan Hall Arbrå Häl
Johan Krok-Johan Eriksson Hudiksvall Hä
Jon Erik Öst
Jonas Nyland skästra Järvsjö Häl
Jon-Erik Hall Fjusnäs Hassela Häl
Lars Fredriksson Vallsta Arbrå Hä
Mattias Blom Delsbo Häl
Mys-Hans Nilsson Myra Alfta Häl
Näs-Erik Olsson Ovanåker Häl
Olof From-Olle Jonsson Järvsjö
Olof Nordén d.ä.Utomskog Arbrå
Per Hultkläppen Hult Alsén
Ragnar Dahlgren
Sven Åkerström Forsa Hälsingland
Tore Härdelin dä Delsbo Häl
Tore Härdelin dy Delsbo Häl
Tulpans Anders Olsson Alfta Hä
 Jämtland
Alfred Rönnqvist Åsarna Jäm
Anders Ante Falk; Offerdal Jäm
Elias Hedberg Sundsjö Jäm
John-Erik Mattsson Digerberget Rätansbyn
Kjell Brännlund Hammarstrand Jäm
Kristina Moberg och Anders Lindahhl
Lapp-Nils, Nils Jonsson Offerdal Jäm
Rickard Näslin
 Lappland
Frans Hjukström Sandsjönäs Sorsele Lap
Fritz Holmgren Lövberg Vilhelmina Lap
Fritz Nystedt Lycksele Lap
Johan August Klockar-Andersson, Dorotea Lap
Knaft-Jonke Jonas Teodor Jonsson Knaften Lycksele Lap
Sören Johansson Dorotea Lap
 Medelpad
Albin Lodin Sköle Matfors Med
Algot Sundberg Svedje Tynderö Med
Anton Högerberg Ånge Med
Carl "Calle" Pettersson
Erik SpelBorgen Borg
Erik Thellberg (Erke Tillberg) Indal
Gösta Smedberg Selånger Med
Gullik Spel Gulle Gulliksson
Gunnar Eriksson Timrå
Gunnar Olsson Matfors
Ingrid Greta Annell f Borg Åslin Indal Med
Jöns Spel-Jöns Jönsson Ede Stöde Med
Joel Böhlen
Johan Diger-Janke Persson
Jon Hurra Olles Janne Jonsson Torp Med
Jonas Jonke Granlund Vigge Stöde Med
Karl Hansson, Rännö Matfors Med
Karl Unander Kväcklingen Indal Med
Nils Lidzell, Sillre Liden Med
Nils Simas-Nicke Björklund
Olle Mattsson Nordanede Med
Olle Mellberg " Mellberg i Flygge" Flygge Indal Me
Oscar Annell Lidensboda Med
Per Majström Maj Njurunda Med
Petrus Nordlander Ljustorp Med
Skoglund i Långskog Häl
Spelmän i Liden
Sven Viklund Stöde Med
Walfrid Spe-Walle Abrahamsson Stöde Med
Verner Trondson Haverö
Vilhelm Lindblom Paljakka Liden Med
 Skåne
Carl-Eric Berndt, Lund Skåne
 Småland
August Strömberg Jät Små
Stig Andersson Grimslöv Småland
Sven Donat Höreda Småland
 Stockholm
Erik Öst Johanneshov Stockholm
 Södermanland
Anders Gustaf Rosenberg Nora Södermanland
Bror Axel "Lille-Bror" Söderlundh
Ragnar Schelén (1886-1970) Stockholm Söd
 Uppland
August Bohlin Broberget Habo Upp
Carl Byss-Calle Ersson Bössa Östanå Upp
Ceylon Wallin Valö Upp
Eric Sahlström Tobo Upp
Jan "Gulamålaviten" Ersson Gålarmåla Uåå
Karl Gustav Jernberg Österbybruk Upp
Långbacka-Jan Persson Rasbo Uppland
Mats Wesslén Överlövsta Uppland
Viksta-Lasse Johan Leonard Larsson Viksta Upp
 Västerbotten
Ivar Sjöström Hörnsjö Nordmaling Väb
Nils Nirs-Jonas Jonsson Hällnäs Väb
Spel-Viktor Karl Viktor Burman Ljusvattnet Väb
Sune Johansson Vännäs Väb
 Västergötland
Owe Green 1923-2009 Skövde Väg
 Västmanland
Ragnar Schelén Österunda Västmanland
 Ångermanland
Johan Spelpojken Martin Lindström Tåsjö
 Östergötland
Allan Manneberg Svinhult Östergötland
Einar Kindström
Pelle Fors Rönö Vikbolandet Öst

 

Welcome to listen to and enjoy the Swedish folklore music we present. It´s mainly Swedish fiddle tunes from our are Medelpad, Hälsingland, Jämtland och Ångermanland the districts in the Middle of Sweden but some also from other parts of Sweden. For the tunes you fine notes of music as PDF tone samples as MIDI and for some tunes we also present recordings in Mp3 or Video.